За да получите добра зеленчукова реколта не е достатъчно да сте получили качествени разсади, а трябва да им осигурите условия за оптималното им по-нататъшно развитие. Преди всичко разсадите трябва да са „закалени“, тъй като температурните промени на външната среда, могат да се окажат пагубни за зеленчуците (измръзване, податливост към болести). Закаляването се състои в: първо, разреждане на поливането и второ, понижаване на парниковата температура до 10 °С.
Друг фактор е времевият период на изнасянето, който варира, съобразно вида на зеленчуците както следва.
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
1. Зеле
Най-ранното зеле се засажда в края на април – началото на май, в лехи, набраздени на разстояние 50 – 70 см една от друга (“тирове“). „Средноранното зеле“ се засажда от втората десетдневна на май, чак до средата на юни, а „късното зеле“ отива в градината през последната десетдневка на юни. Брюкселският тип зеле се засажда на открито през целия месец май на площи, които позволяват редовното му напояване, обосновано от склонността му към засушаване. Разстоянието между малките зелчета е 50 см и когато те се оформят, върхът на стеблото задължително се прекършва, до по-ефикасното уплътняване на продукцията.
Разсадът, който никога не трябва да слагате на перваза на прозореца
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
2. Домати
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Средноранните домати се засаждат на открито до към 10 май, като тези с високи стебла се разполагат в бразди, с разстояние между плодовете около 30 см, а нискостъблените сортове – в двуредна лента, с разстояние 90 см между лентите, 60 см – между редовете и 35 см – между стеблата. Късните домати се засаждат по същия начин в началото на юли.
3. Пипер
За засаждане е при почвена температурна над 12 °С, като най-удачният времеви период за: раннозреещите сортове са 10-ната дни в края май, за средноранните – около 17 май, а за късните – началото на юни. Засаждат се на тирове, отстоящи един от друг на 60 см като при повечето сортове разстоянието между редовете е 50 см.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
5 тайни за бързо отглеждане на разсад
4. Патладжан
Ранните сортове се изнасят на открито в началото на май, а след 10 май идва ред на средноранните сортове. Стеблата на растенията са на 40 см едно от друго, а засаждането е в лехи, отстоящи на 80 см.
5. Целина
Ранните сортове се преместват в градината до към 15 май, а късните – 15-ина дни по-късно. Разсаждането е във фитерии (ниски лехи с правоъгълна форма), а при „тежки“ почви се правят тирове с разстояние между редовете 40 см. За да не настъпят деформации при растящите стръкове, засаждането е плътно и на дълбочината на разсадената леха. Поливането е с несилно течаща вода.
6. Лук
Растенията се засаждат в градината от 20 до 30 май във фитерии, с редове, отстоящи на 20 см. За празът обаче, засаждането е от 20 юни, чак до средата на юли, като разстоянието между редовете на фитериите и между самите стръкове е около 25 см.