Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога пепелта е полезна и кога - вредна

25 януари 2025, 15:29 часа

Дървесната пепел е ценен тор, но трябва да се използва с повишено внимание. В определени ситуации, използвана в градинарството, тя носи само ползи. Но в други случаи може да навреди. Ето кои растения могат да се торят с пепел и за кои може да навреди.

Какво може и какво не може да се тори с пепел?

Пепелта е подходяща за много градински култури, но растенията от семейство Пасленови и бобовите култури я обичат най-много. Можете също така да подхраните краставици, тиквички, тиква, лук, копър, магданоз, моркови, репички и цвекло с пепел. В допълнение, пепелта може да се прилага за торене на овощни дървета и ягодоплодни храсти.

Сода и пепел - рецептата, която трябва да знае всеки градинар

Забранено е да се торят с пепел растения, които се нуждаят от кисела почва. Те включват рододендрон, боровинка, боровинка, червена боровинка, боровинка, хортензия, азалия, хедър, циперус, камелия, момина сълза. В допълнение, иглолистните растения и някои сортове лилии и рози не харесват пепелта. Трябва да се помни, че пепелта може да навреди дори на тези растения, които реагират добре на нея.

Пепелта играе отрицателна роля, когато се използва заедно с азотсъдържащи торове. Освен това не можете да използвате пепел, ако градината има алкална почва. Трябва също така да се има предвид, че дезоксидиращият ефект на пепелта продължава две до четири години, т.е. ежегодното приложение може да доведе до алкализиране на почвата.

Ако направите това, пепелта ще се превърне в отрова, вместо в тор

пепел

Ползи от пепелта в градината

След прибиране на реколтата почвата трябва да възстанови баланса на хранителните вещества, така че често се тори преди разкопаване на градината. За това се използва и пепел. След нея зелето, доматите, краставиците, картофите и тиквите растат особено добре.

Стандартната препоръчителна доза пепел е 1 кг на 1 кв.м. площ. Всичко обаче зависи от характеристиките на почвата в определен район. Например, ако земята е много плодородна, тогава определеното количество може да бъде намалено наполовина. В обратния случай, когато става въпрос за бедни песъчливи или глинести почви, можете да вземете повече пепел - 1,5-2 кг на 1 квадратен метър площ. Не превишавайте посочената доза без необходимост. Факт е, че твърде много пепел може да навреди на различни полезни микроорганизми, които живеят в почвата, например земни червеи.

Може ли малините да се торят с пепел?

Подхранването с пепел през есента е много полезно за гроздето. Препоръчително е да го направите веднага след прибиране на реколтата. Препоръчителната схема е следната: изсипете 4 кофи вода под храста, след това разредете чаша пепел в друга кофа с вода и също изсипете този разтвор в корена.

пепел

През есента е полезно да се подхранват с пепел и ягоди. По време на тази процедура се препоръчва да се излее половин чаша от това вещество под всеки храст. Благодарение на подхранването с пепел, ягодите получават всички необходими вещества, за да презимуват успешно и да зарадват следващата година с добра реколта.

Подхранване с пепел се извършва и при овощните дървета. Особено полезно е за черешите и сливите. За тези дървета торенето с пепел се извършва веднъж на всеки три години. За да направите това, трябва да изкопаете жлеб около ствола, да изсипете около 100 гр пепел в него и да го покриете с почва.

С какво НЕ трябва да смесвате пепел?

За тор се използва само пепел, получена от изгаряне на листа, слама, върхове и други естествени материали. В никакъв случай не трябва да използвате пепелта, образувана в резултат на изгарянето на боклук. Такава пепел не е полезна и може да бъде опасна, тъй като може да съдържа тежки метали и различни химикали.

Препоръчва се пепелта да се смила и пресява максимално преди нанасяне. Това е необходимо, за да могат полезните вещества да се усвоят максимално добре.

Пепел и азотни торове, като оборски тор или урея, не могат да се прилагат едновременно. Това може да доведе до химическа реакция, която освобождава амоняк. Ето защо трябва да се спазва интервал от 3-4 седмици между торенето с посочените вещества.

С какви торове НЕ трябва да се смесва пепелта?

пепел 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес