Ягодите са сред най-харесваните плодове. Освен полезни, те са също толкова вкусни. Можем да ги похапваме свежи, да ги желираме, да приготвяме с тях конфитюр или друго.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Днес обаче ще си говорим за това как е правилно да се садят ягоди, ако очакванията ни са за богата реколта. Ще споделим с вас няколко полезни трика, които ще ви помогнат да се доближите максимално до целта.
Какво трябва да правим, когато садим ягоди?
Още: 7 основателни причини да ядете повече ягоди
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Два са подходящите периода за засаждането на градински ягоди – есен и пролет.
Добре е ягодовите плантации да се обновяват на всеки 3-4 години. Това обаче трябва да се случва поетапно, тъй като най-младите растения няма да дадат плодове.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Счита се, че най-подходящото време за засаждането на ягоди е през август. Някои хора решават да ги садят през септември, но тогава има риск растенията да измръзнат и респективно да няма реколта.
Колкото до самото място на засаждане, добре е периодично то да се променя. Най-добре се чувстват растенията, ако ги засадите на място, където по-рано сте отглеждали магданоз, маруля, целина, цвекло, моркови, лук, копър, чесън. Не правете грешката да засаждането ягоди на места, където по-рано сте отглеждали патладжани, краставици, зеле, картофи или пипер. Така рискувате червените плодове да бъдат сполетени от същите болести.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Кога зреят обикновено горските ягоди
Много начинаещи градинари изпитват затруднение с избора на сорт. Да, това наистина е трудна задача и е добре да имате някакви познания. За предпочитане е да се насочите към по-големите плодове, защото те по-лесно се справят с болестите.
Преди да засадите ягодите на избраното от вас място, се уверете, че почвата е достатъчно хранителна.
Добре е също лехите да са подправени с нужните торове. Гнездата трябва да са на разстояние около 40 см едно от друго. Във всяко гнездо се излива по-малко вода, преди да се постави самото коренче. Не е желателно да ги засаждате много в дълбочина, но не бива и самото растение да е твърде открито, защото така рискувате да измръзне през зимата.
Ако се придържате към всички тези съвети, то със сигурност ще се радвате на богата реколта.
Още: Как да си направим желе от ягоди