Лалетата отдавна са символ на пролетта и топлината. За да цъфтят през април или май, луковиците на лалетата се засаждат през есента. Най-подходящият период за това е септември-октомври.
Как да засадите лалета през пролетта?
Именно в есенния сезон луковиците имат време да натрупат сила през зимата и през пролетта могат да цъфтят дълго и обилно. Случва се обаче по различни причини градинарят да не е имал време да направи това преди зимата.
Възможно ли е да засадите лалетата през пролетта?
Много производители на цветя казват, че е възможно и дори необходимо да ги засадите, през пролетта заедно с други цветя. Отглеждането на такова лале е малко по-трудно, но все пак е напълно възможно. В допълнение, това има своите „плюсове“: в сравнение с лалетата, засадени преди зимата, пролетните красавици ще цъфтят малко по-късно, което означава, че цветната леха ще остане да цъфти по-дълго.
Кога да засаждате лалета през пролетта?
Преди да разберете, какво е времето за засаждане на лалета през пролетта, тук е мястото да се отбележи, че при такова засаждане цъфтежът настъпва малко по-късно. И все пак това не спира много градинари да засаждат след зимата.
6 цветя, които ще парфюмират дома ви
В кой месец да засадите лалета - през пролетта?
Ранните сортове на това цвете трябва да са засадени в земята още през март. Когато почвата да се затопля до 9 ° C на дълбочина 10 cm. Късните сортове могат да се засаждат по-късно - до юни. В северните райони, където има риск от пролетни слани, луковиците се засаждат в саксия през пролетта (може да направите това през март, като вземете торф или други саксии за целта), а когато стане по-топло, ги трансплантирайте в цветна леха заедно с контейнер.
Какво да направите, ако луковиците са поникнали много рано?
Вентилацията на помещението, чистота в помещенията, където са съхранява, постоянната проверка - това са прости мерки, които позволяват на луковицата да оцелее през зимата извън почвата. В края на краищата, благодарение на редовните инспекции може да забележите признаци за началото на покълването.
Какво да направите, ако луковиците поникнат рано?
Покълването на луковици от лалета и гладиоли става често. Ако това се случи, не се паникьосвате. Не се опитвайте да разрешите този проблем веднага. Покълването на луковиците, дори ако се съхраняват при идеални условия у дома, се случва с новопридобития посадъчен материал. Понякога причината може да е висока температура и влажност, интензивно осветление, променящи се условия на съхранение и др.
Как да запазите покълналите луковици?
Забавете или спрете растежа. В този случай трябва да се опитате да спрете развитието, докато настъпи подходящото време за засаждане на луковиците.
Форсаж и ранно засаждане в контейнери. Тази опция е по-подходяща за лалета, тъй като е почти невъзможно да се спре растежът им.
Цветя и зеленчуци, които можете да отглеждате в чаша вода
Когато засаждате покълнали луковици в контейнери, следвайте тези указания:
Използвайте лек и пропусклив субстрат за това.
На дъното трябва да е поставен дренаж.
Луковиците трябва да се заровят два до три пъти над височината на самата луковица.
Не удебелявайте насажденията, тъй като по-късно ще бъде трудно да засадите луковиците в градината.
Веднага щом се появят кълнове и настъпи благоприятно време, контейнерът заедно с растенията се засажда в цветна леха.
Как да подготвим почвата за засаждане?
Засаждането на лалета през пролетта започва с избор на място и подготовка на почвата. Тук е мястото да започнете това веднага след топенето на снега. Изберете слънчево място за лалета с пясъчна или глинеста, некиселинна почва. Почвата трябва да бъде прекопана на дълбочина 25 см и наторена. Опитните градинари не препоръчват използването на пресна тор, тъй като това може да причини гъбички. Може да добавите изгнил компост, хумус или дървесна пепел. Може също така да използвате минерални торове, които ще осигурят по-бързо поникване и буен цъфтеж.