Добрите условия и правилната грижа за вашите стайни растения е от изключитела важност за тяхното развитие и цъфтеж. Добре е да обърнете внимание на правилното поливане, защото ако не поливате достатъчно – цветята ще загинат, ако поливате повече от нужното – очаква ги същата съдба.
Още: 5 невероятни бързо растящи лози, които бързо ще изкачат всяка ограда беседка
Още: Как да засадите джинджифил купен от магазин за хранителни стоки
При преполиване почвата става мокра и без въздух, така че корените на растението се задушават. Следете внимателно почвата и проверявайте с пръст – ако почвата е суха – полейте, ако е влажна – изчакайте. Това е универсално правило от добрите градинари.
През лятото вашите стайни растения ще се нуждаят от повече вода, отколкото през зимата. Но през студените месеци все пак трябва да поддържате почвата влажна.
Осигурете добра реколта от ЗЕЛЕ, като поливате правилно: Ето как
Още: Трик, с които да съживите увехнал спатифилум
Още: Закъснели сте с разсада? Тези 3 съвета ще ускорят покълването на семената
Кога да поливате стайните растения?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Внимавайте с тях: 10 отровни растения, които може би имате в градината
Още: Засаждане на разсад в градината: Дори опитните градинари правят тази грешка
Има няколко начина да определите кога вашите растения наистина се нуждаят от вода. Първо, ако потъркате палеца си по повърхността на почвата, можете да разберете дали растението се нуждае от вода. Ако почвата е твърдне суха, полейте както обикновето, но ако не е – изчакайте още малко преди да дадете обичайната доза вода.
Друг метод, който може да използвате е да почуквате върху глинената саксия с памучна макара, прикрепена към молив. Тъп звук ще ви каже, че почвата е влажна. Ако вместо това звъни, трябва да полеете растението.
Можете да използвате ленти с индикатор за влага. Всичко, което правите, е да ги поставите в почвата и да ги оставите. Те променят цвета си, когато компостът изсъхне, така че ще знаете кога да поливате.
Още: Засадете тези растения в началото на април, за да растат още по-бързо
Още: 5 впечатляващи растения, които да засадите през април за пъстра лятна градина
Друг вариант за най-добра преценка са влагомерите. Те имат тънка сонда, подобна на молив, която натискате в пръстта, за да измерите нивото на влага на циферблат. Те са доста ефективни, но ако ги използвате многократно, може да повредите корените на растенето.
Колко често трябва да поливате чушките в градината?
Основни начини за поливане на стайни растения
Най-използваният начин за поливане на стайни растения е като поливате в корените на растението, докато водата достигне до ръба на саксията. Друг начин за поливане е да поставите саксиите в купи с вода и да оставите растението да „пие“ това, от което се нуждае.
Растенията, които са недостатъчно напоени, обикновено увяхват и в крайна сметка умират. След като растението увехне, идва момент, в който колкото и вода да му давате, не можете да го спасите. Но има трик, който може да опитате. Поставете саксията в купа с 3-4 см вода в нея. След това подрежете растението, като премахнете избледнелите цветя и напръскайте листата. Когато влагата се издигне на повърхността на почвата, извадете растението от купата и го поставете на лека сянка за ден или два.