Гроздето – един от най-полезните и вкусни плодове, които ражда земята ни, познати още от времето на античния човек е използвано за производство на божественото питие – виното от незапомнени времена. Необходими са опит и познания в лозарството особено ако правите вино от гроздето, тъй като всяка грешка може да бъде фатална и да доведе до лошо качество на виното, ниска захарност, висока киселинност, ниски градуси и други, които влияят негативно на качеството, вкуса и аромата на виното и ни лишават от превъзходното пиршество за сетивата, което ни очаква в кристалната чаша, пълна с ароматната божествена напитка.
Малцина, които не се занимават професионално с отглеждане на грозде и производство на вино, не се колебаят как да отговорят на въпроса кога е задължително да се бере гроздето. Вижте какви са съветите на експертите, производителите на вино и технолозите и какво казват те по темата.
От колко килограма грозде се получава 1 литър вино?
Кога е задължително да се бере гроздето?
Когато берете грозде за производството на вино, имайте предвид следните съвети на специалистите и опитните майстори на вино, тъй като процесът на прибиране на реколтата е един от най-важните и грешките тук струват скъпо. Правилният момент за прибиране на реколтата е от ключово значение, тъй като от него зависи в голяма степен постигането на правилното съотношение на захар и киселини, постигането на характерен аромат, когато говорим за грозде за вино, както и постигането на оптимално едри зърна, когато говорим за десертното грозде.
Правилният момент на обирането на гроздето го предпазва и от други рискове – презряване, инфекции и прочие, които могат да причинят щети на реколтата или да я унищожат изцяло, което неминуемо е свързано с финансови загуби.
1. Оберете гроздето, когато е съвършено узряло. По-незрялото ще придаде кисел вкус на виното и може да се наложи и да добавяте захар.
2. Оберете гроздето, преди да е започнало да се отделя само и да капе на земята. Не чакайте зърната да омекнат. Кога е задължително се бере гроздето? Когато е достатъчно узряло и сладко, достигнало е необходимата захарност, но все още хрупкаво.
3. По принцип прибирането на реколтата започва 30-70 дни след образуването на гроздето, като моментът е различен за различните части на страната, тъй като има по-слънчеви и по-студени райони, както и при различите сортове грозде. Така началото на гроздобера може съществено да се различава като месеци в Северна и Южна България и следва да се ориентирате по промяната на цвета и узряването на гроздето, тъй като точна дата за гроздобера, която да се препоръчва да се следва, няма.
4. Ако нямате особен опит, използвайте уред за измерване на захарността, като предварително се информирате при каква захарност се бере гроздето според целта, за която ще го използвате. Това ще ви спести много главоболия, финансови загуби и ще ви предпази от фатални за реколтата и виното ви грешки.
Полезно ли е гроздето – ето за кои хора НЕ Е
5. Гроздето задължително се бере в сухо време. Ако е валяло, изчакайте 2-3 дни, преди да пристъпите към брането. Това е от ключово значение, тъй като е необходимо време, за да се възстанови захарността, след като е паднал дъжд. Ако е узряло и прогнозата предвижда разваляне на времето, приберете го, преди да завали, тъй като всеки дъжд намалява качеството му и може да доведе до напукване на гроздето и други щети по реколтата, които ще влошат и качеството на виното.
Кога е задължително да се бере гроздето – изключения от правилото
Всички тези правила имат и своите изключения. Така например гроздето Сира се бере около месец преди пълното му узряване. Целта е да е по-кисело гроздето и да е по-елегантно виното, което се прави от него. Явно всеки сорт и всяка цел, с която се отглежда и бере гроздето, имат своята специфика, което прави правилата общи и невалидни за всички случаи. Ако не сте сигурни, потърсете специалист, за да ви насочи и да ви даде липсващите частички от пъзела, наречен „Кога е задължително да се бере гроздето, за да се получи перфектното вино.“.