Картофите, както всички други зеленчуци или плодове, изискват правилно съхранение. Моментът на съхранение на картофите за зимата е особено важен, тъй като трябва да се направи всичко, за да се гарантира, че те няма да покълнат и да омекнат. Картофите могат да издържат цяла зима, ако използвате един метод, който ще ги предпази от влага и мухъл, пише Express.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Правилно съхранение на картофите
Картофите издържат най-дълго на тъмно, сухо и хладно място. Топлината и слънчевата светлина могат да доведат до гниене, така че не трябва да ги държите в кухнята близо до радиатори или на балкона с постоянен достъп на слънчева светлина. Ако следвате тази проста препоръка, картофите ще издържат цяла зима.
Кои картофи са най-здравословни - жълтите или червените
Картофите се нуждаят от достъп до вентилация, така че е най-добре да не затваряте напълно торбата или да ги съхранявате в херметически затворени контейнери. Това могат да бъдат кутии с дупки, през които ще преминава въздух, и ще бъде удобно да събирате картофи от мазето в такива кутии.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Не забравяйте, че картофите трябва да се съхраняват отделно от лука и чесъна, тъй като тези зеленчуци стимулират тяхното покълване. И също така е много важно стаята да не е студена, защото при минусови температури картофите ще замръзнат, така че температурата в мазето трябва да се поддържа на 4-5 ° C.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Можете да съхранявате малки количества картофи в хладилника, но не ги мийте предварително, тъй като това ще причини влага, така че те ще започнат да гният дори в хладилника. Можете да преахнете мръсотията от зеленчуците само с хартиена кърпа.
За правилното съхранение на грудките от голямо значение са и действията, които се извършват непосредствено след прибиране на реколтата. По-добре е изкопаните картофи да се изсипят под навес (плевня, гараж) и да се изсушат за няколко дни. През това време малките наранени участъци ще заздравеят, кората ще стане по-здрава, а болните и гниещи грудки могат лесно да бъдат сортирани.
След това трябва да сортирате картофите по размер на големи (първо трябва да се използват за храна, тъй като по време на съхранение често се появяват празнини, които могат да изгният), средни и малки. Ако желаете, можете да третирате клубените, така че да не изгният със специални препарати.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Преди да поставите картофите на склад, по-добре е да дезинфекцирате самото хранилище и контейнерите с 3% разтвор на меден сулфат, да изсушите мазето и да проверите вентилацията.
След прибиране на картофите поръсете почвата с това