Преди да преминете към темата за размножаване и отглеждане на бегонии, първо трябва да идентифицирате основните му видове. Има цъфтящи и широколистни бегонии.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Цъфтящи бегонии
Тази група включва грудкови и вкоренени бегонии. Тези сортове растения са ниски, спретнати храсти с големи, красиво оформени листа и буйни, цветни съцветия без мирис. Те се използват активно в декорирането на цветни лехи, тъй като цъфтят много дълго време. Размножават се предимно от семена и грудки.
Широколистни бегонии
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Този вид бегония не може да се похвали с буен цъфтеж, но също е сред любимците на градинарите. И всичко това заради необикновените и оригинални листа, които сякаш са изрисувани с хипнотизиращи шарки и ивици. Едни от прекрасните в тази група са бегониите Рекс - те имат перлено-перлени листа с розови, тъмнозелени, червени и бордо шарки. Такива бегонии се размножават с помощта на листа или семена.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Условия за засаждане и грижи за вечнозелена бегония
Едно от големите предимства на това растение е, че бегонията расте добре както на открито, така и в стайни саксии. Бегонията ще цъфти активно и пищно, ако осветлението, температурата, почвата и влажността са подходящи.
Температура
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Идеалната температура през зимата и лятото е +18 C.
Почва
Смес от пясък, листна почва, торф и хумус в съотношение 1:2:2:1 е идеална за бегония.
Как да се грижим за бегонията?
Осветление
Бегонията предпочита светли места без пряка слънчева светлина. Расте добре на източни и западни первази.
Влажност
Използвайте мокра експандирана глина, за да поддържате висока влажност на въздуха. Директното пръскане на бегония е противопоказано.
Защита от течения
Защитата от ветрове е едно от основните условия за отглеждане на здраво и красиво цвете.
Размножаване на бегония чрез резници
За да размножите бегония по този начин, трябва да изберете здрави и силни растения.
Важно! Използвайте остър нож или бръснач, за да вземете резници от бегония.
Как да отглеждате бегония у дома - не забравяйте да ги вкорените във вода (можете да използвате корен). След това разсадът трябва да се засади във влажна почва, съдържаща торф. Най-доброто място за покълване на резници е оранжерия, където те могат да останат, докато се появят корени.
Размножаване на бегония чрез семена
Можете да отглеждате вечно цъфтяща бегония от семена от края на февруари до май. Трябва да сеете в рохкава и лека почва, не много дълбоко. Контейнерите с разсад се покриват с филм или стъкло, за да се поддържа висока влажност и температура при +23+25 C и се оставят на светло място.
Важно! Не забравяйте да избършете конденза от филма или стъклото всеки ден, за да предотвратите тежките капки да навредят на слабите разсад.
Условия за засаждане и грижи за грудкова бегония
Грудковата бегония ще се превърне в истинска красота на сенчести балкони и цветни лехи. Това красиво растение е доста непретенциозно, но трябва да се вземат предвид няколко нюанса:
Температура
Температурният режим трябва да остане нормален от +18 до +23C.
Почва
Почвата трябва да е лека, на базата на торф, листна почва, пясък и хумус. Понякога се добавя и гранулиран суперфосфат.
Осветление
Добро място за грудковата бегония ще бъде частична сянка или светли места без пряка слънчева светлина.
Бегония: Лесно за отглеждане и красиво растение за вашия дом
Влажност
Не забравяйте да поливате бегонията си често (и всеки ден през лятото), тъй като се нуждае от висока влажност. През зимата поливането трябва да се намали, тъй като растението преминава в състояние на покой.
Защита от течение
Дръжте растението на място без течение.
Торене
Използвайте сложни торове, като намалите дозата на азота до средата на юли.
Преди да засадите грудки на бегония в открита почва, трябва да ги подготвите за форсиране. Този процес започва в края на януари. Първо трябва да накиснете клубените в калиев перманганат и фотоспорин, за да ги дезинфекцирате, след което да използвате корена, за да образувате силни корени. След тези процедури грудките на бегонията могат да се засадят в саксия и да се поливат много внимателно, докато се появят издънки.
Важно! Грудките на бегония се засаждат със строго заоблената страна надолу, така че вдлъбнатината, в която се натрупва излишната влага, да е отгоре. Бегонията може да се превърне в истинска красавица във вашата градина, балкон или дом.