В края на сезона след прибирането на реколтата от картофи, се препоръчва градинарите да не избързват с торенето на почвата. Има по-прост и не по-малко ефективен начин за възстановяване на плодородния слой на почвата и в същото време да се избегне появата на вредители и плевели. В случая е важно само да засадите правилните култури след прибиране на реколтата от картофи.
Какво да засадите след като приберете картофите?
Ако добавите оборски тор, трябва да сте подготвени за появата на плевели, вредители и понякога дори болести. Правилното решение в този случай би било засаждането на зелен тор, което ще възстанови плодородния състав на почвата и в същото време ще премахне редица проблеми. Освен това засаждането на зелен тор е по-лесно, отколкото торенето с оборски тор.
Това са най-здравословните картофи за диабетиците
След след отглеждането на картофи в почвата възниква липса на азот и калий и запасите от фосфор трябва да бъдат частично попълнени. За да наситите почвата с азот, можете да засадите грах, люцерна, сладка детелина или лупина. Калият и фосфорът,с които те насищат почвата, ще помогнат за възстановяването на нейния състав, което също ще помогне за справяне с телените червеи. Също така можете да засадите смес от бобови растения и зърнени култури. След като се появят насажденията, те трябва да бъдат вкопани в почвата.
Обогатявайки почвата с хранителни вещества по този начин, през следващата година ще можете да засадите картофи на същото място, както и всяка друга култура. По отношение на картофите, има още няколко трика, които помагат за увеличаване на реколтата им и всеки градинар трябва да ги знае.
Някои техники за увеличаване на добивите на картофи
Сеникация. След цъфтежа върховете се напръскват с разтвор на суперфосфат, за да се предизвика изкуствено стареене на листата и да се насочат всички хранителни вещества към образуването на грудки.
Пречупване на стъблата. Две седмици след цъфтежа стъблата внимателно се пречупват, за да се намали притокът на хранителни вещества към листата. Пречупването се прави на височина 10-15 см от почвата, като се следи стъблото да остане непокътнато, но да може да се изправи.
Двойна реколта. Този метод е подходящ за ранни и средносезонни сортове. В началото или средата на юли храстите се изкопават внимателно от едната страна и най-големите грудки се отстраняват от корените. След това корените се покриват с пръст, така че храстите да продължат да растат до прибиране на крайната реколта.
Помощни растения. При засаждане на картофи в дупките се засаждат покълнали семена от грах или боб, които след покълването снабдяват картофените храсти с азот през цялото лято. За прогонване на насекоми-вредители между редовете на картофите се засаждат чесън или лук, невен, невен или други растения.
Прилагайки на практика описаните по-горе техники, можете значително да увеличите реколтата, събрана от вашите картофени лехи.
Кога е най-добре да приберете картофите според лунния календар?