Падащите доматени цветове са сериозен проблем, поради който градинарят може да остане без реколта от домати. Основната причина за това неприятно явление е нарушение на селскостопанската технология за отглеждане на тази култура в оранжерия или на открито. Ако вземете навременни мерки и коригирате грешките, допуснати в грижите, има всички шансове да спрете падането на цветовете и да получите богата реколта от големи и сочни домати.
Ето какво трябва да направите, за да предотвратите изсъхването и окапването на цветовете на доматите, както и какви мерки да предприемете, ако това вече се случва.
Причини, поради които цветовете на доматите падат
Доматените цветове може да паднат поради неправилна грижа за насажденията. По-конкретно, изсъхването и падането на цветовете може да бъде свързано със следните грешки.
Продуктът, който подобрява вкуса и растежа на доматите
Обилното азотно торене ще провокира активен растеж на издънките и образуването на големи и месести листа. Външно храстите могат да изглеждат добре и здрави, но ще цъфтят слабо; образуваните пъпки могат да започнат да изсъхват и да падат. Липсата на фосфор в почвата ще попречи на цъфтежа им. Именно този макроелемент е отговорен за изобилието на пъпки, така че е важно да не забравяте за фосфорните добавки в периода на образуване на пъпки.
Процесът на цъфтеж може да бъде прекъснат както от повишени, така и от понижени температури на въздуха. В горещините, когато термометърът се покачи над +35°C, прашецът става стерилен, цветовете изсъхват и окапват. Този проблем често се наблюдава в оранжерии с лоша вентилация. Доматите на открито често страдат от студено време: температури под +10 ° C са критични за тях - цветовете ще започнат да падат и съответно няма да се образуват плодове.
Високата влажност на въздуха (над 70%) ще доведе до слепване на прашеца. Когато нивата на влажност са ниски, прашецът няма да узрее. Оптималната цифра е 60-70%.
Доматите са светлолюбива култура. В условията на липса на слънце растенията ще се опитат да оцелеят, а не да отглеждат потомство - да цъфтят, да образуват завръзи и да дават плодове. В резултат на това цветовете и пъпките им ще започнат да падат.
Дефицитът на бор също може да провокира окапване на цветовете. Този микроелемент е отговорен за обилния цъфтеж, активния набор от плодове и запазването на цветовете. В условията на неговия недостиг, както цветовете, така и плодовете изсъхват и падат.
Бактериалните и гъбични заболявания могат да станат причина за окапването на цветовете и листата. При установяване на признаци на някакви гъбички или инфекции по надземните части на растенията, те трябва да се третират с подходящи препарати.
Билката, която задължително трябва да се засади до доматите и краставиците