Тиквичките могат да покълнат бързо и да дадат добра реколта, но има няколко важни правила, които трябва да спазвате. Градинарите подчертават, че трябва да се избере правилната площ за засаждане, а след това да се подготви почвата. Достатъчното пространство играе важна роля за успешното им развитие, т.е. тиквичките не трябва да се засаждат прекалено гъсто.
Доброто опрашване също играе решаваща роля за реколтата. Ако има проблеми с плододаването след цъфтежа, струва си да помогнете с опрашването с четка, както и да засадите копър и босилек, за да привлечете насекоми. Ето какво още трябва да знаете за засаждането и отглеждането на тиквички
Защо тиквичките гният в градината - грешката, която дори опитните градинари правят
Как да засадите правилно ранните тиквички
Тиквичките дават добри резултати, когато са засадени в плодородна почва. Сред всички култури от семейство Тиквени, тиквичките са най-взискателни по отношение на избора на почва. Леките и средни глинести и пясъчни глинести са оптимални за отглеждане на културата; развива се слабо на тежки глинести почви. Растението понася добре неутрални почви, така че подкиселените почви първо се варуват. Тиквичките не понасят прясно варуване.
А слънцето и топлината също са много важни за тях. Най-добре е да засадите зеленчуците на слънчево място с рохкава почва. Във влажни места и низини, където има постоянна влага, тиквичките ще изгният и ще растат лошо, така че се препоръчва да се избягват тези зони. Струва си да засадите зеленчуци в лехите, където са расли зеле, картофи, чесън или лук през предходната година.
Не можете да засадите тиквички веднага след всички членове на семейство Cucurbitaceae - краставици, тиква, тъй като всички култури от едно и също семейство имат общи вредители и болести.
Как да отгледате едри и вкусни тиквички без химия?
Как да подготвим почвата
Преди да започнете да засаждате тиквички, трябва да подготвите почвата. Градинарите препоръчват добавянето на оборски тор за повишаване на температурата на почвата за топла реколта. Благодарение на това ще можете да получите тиквички 2-3 седмици по-рано.
Тиквичките не трябва да се засаждат твърде гъсто. Трябва да има 70 сантиметра между растенията, така че листата да имат достатъчно място за циркулация на въздуха. Освен това ще помогне за предотвратяване на заболявания като гъбични инфекции.
Понякога се случва тиквичките да не дават плодове след цъфтежа. В този случай трябва да помогнете на опрашването. Можете просто да използвате четка, за да прехвърлите цветен прашец от мъжки цветя на женски цветя. Градинарите също така съветват да засадите копър и босилек на парцела, които привличат насекоми.
Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?