Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как правилно да засадите лалета през есента, за да цъфтят пищно през пролетта?

11 ноември 2024, 15:43 часа

Засаждането на лалета през есента е ключова стъпка в създаването на жива палитра за следващата пролет.

Правила за засаждане на лалета през есента

Успехът на пролетния цъфтеж до голяма степен зависи от качеството на посадъчния материал. Когато избирате луковици на лалета, трябва да обърнете внимание на техния размер и състояние. Големи, плътни луковици без повреди или признаци на заболяване ще осигурят силни и здрави растения. Оптималният диаметър на луковицата за засаждане е 3-4 см.

Засаждане на лалета през есента - това са грешките, които дори опитните градинари правят

Лалетата предпочитат леки, плодородни почви с добър дренаж. Подготовката на площадката започва с премахване на плевелите и разрохкване на почвата на дълбочина 30-40 см. Добавянето на компост или хумус подобрява структурата на почвата и я обогатява с хранителни вещества. Важно е да се избягва пресен оборски тор, който може да доведе до загниване на луковиците.

Определянето на подходящото време за засаждане на лалета играе важна роля в тяхното развитие. Оптималният период се счита за 4-6 седмици преди стабилните студове. При засаждане на луковиците температурата на почвата трябва да е 10-15°C, което насърчава образуването на кореновата система преди настъпването на студеното време.

Дълбочината на засаждане на луковиците на лалетата зависи от техния размер и вида на почвата. Общото правило е, че дълбочината трябва да бъде равна на три пъти диаметъра на луковицата. На леки почви луковиците се засаждат по-дълбоко, на тежки - по-близо до повърхността.

Разстоянието между луковиците трябва да бъде 10-15 см при едроцветните лалета и 5-10 см при дребноцветните.

Процесът на засаждане на лалета изисква прецизност и внимание към детайла. В подготвената зона се правят дупки с необходимата дълбочина. Поставете малка купчина пясък на дъното на всяка дупка, за да подобрите дренажа. Луковицата се поставя върху пясъчна "възглавница", като леко се притиска с дъното надолу. След това дупката се покрива със земя и леко се уплътнява.

След засаждането се препоръчва мулчиране на лехите с лалета със слой торф или компост с дебелина 2-3 см. Мулчът предпазва почвата от замръзване и задържа влагата.

Поливането се извършва веднага след засаждането, ако почвата е суха. В бъдеще не се изисква поливане, тъй като есенните дъждове ще осигурят необходимата влага.

През първата година след есенното засаждане лалетата не се нуждаят от специални грижи. През пролетта, когато се появят първите издънки, лехаа трябва да се почисти от мулч, за да се затопли по-добре почвата.

В периода на активен растеж и бутонизиране растенията се подхранват със сложни торове. След цъфтежа стъблата и листата не се отрязват, докато не пожълтеят напълно, така че луковиците да натрупат хранителни вещества за следващия сезон.

Профилактиката на заболяванията започва на етапа на избор на луковици и подготовка на почвата. Здравият посадъчен материал и правилно подготвената почва намаляват риска от развитие на болести.

За да се предпазите от гризачи, се препоръчва да засадите лалета в специални мрежести кошници или да третирате луковиците с репеленти.

Как е правилно да съхранявате луковиците на лалетата през зимата?

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес