Есенното варосване е процедура, която не трябва да се пропуска. Въпреки че много градинари я пренебрегват, нейната задача е да предпази дърветата от замръзване през зимата.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Ако пропуснете есенното варосване, това със сигурност ще се отрази негативно на развитието на овошките и на реколтата им.
За да постигнете максимален ефект от тази процедура, необходимо е да знаете един трик, който е добре известен на опитните градинари. Благодарение на него овошките ще са напълно защитени и добивите ще са максимални.
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Как е правилно да се варосват овошките?
Универсална формула за варосване на дърветата е да се вароса целия ствол и една трета от долните скелетни клони. Но тази схемата невинаги работи. И опитните градинари много добре знаят това. За целта те са подобрили формулата и винаги прилагат една тънкост.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Например, долните скелетни клони растат много ниско и те избеляват най-бързо. Но в случая е важно да бъдат добре защитени, защото именно през тях преминават всички сокове и ценни вещества към короната и плодовете.
Горните скелетни клони трябва да се варосат на височина 1,7-1,8 м. Според градинарите с опит това е оптималното ниво на варосване. В този случай овошките ще са максимално защитени и в същото време консумацията на разтвора за варосване е напълно приемлива.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози