Ако съхраняваме правилно здравеца през зимата, той ще цъфне отново през следващата година. Нещо повече, ще можем да отглеждаме нови резници от него. Научете как правилно да подрязвате здравеца и да го подготвите за зимен покой.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Обикновено се отнасяме към здравеца като към едносезонно растение, но ако разполагаме с подходящи условия и място, можем да съхраняваме здравеца през зимата у дома. През ранната пролет той ще послужи като майчино растение за получаване на резници.
Кои типове здравец са подходящи за презимуване?
Имайте предвид, че само здравец, който е устоял на нападение от акари и не е заразен с гъбични заболявания, е подходящ за презимуване.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Кога и как да подрязвате здравеца за презимуване?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Най-добре е да подрязвате здравеца преди зимата, когато дневната температура достигне 12 градуса.
Изрежете сухите стъбла, цъфтящите съцветия, както и пожълтелите и изсъхнали листа.
Отстранете всеки втори дебел и вдървен стрък в основата, а останалите разрежете наполовина.
Ако зелените филизи, израснали през тази година, са дълги над 20 см, отрежете ги с 1/3. Оставете по-късите филизи неотрязани.
Защо не трябва да отглеждате здравец в дома си?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
След резитбата не поливайте в продължение на 3 дни (местата на резитбата изсъхват по-лесно), след което поливайте обилно веднъж седмично.
Когато нощната температура падне под 5 градуса, свалете здравеца от балкона и го поставете на хладно и проветриво място.
Как да презимуваме здравеца, без да умре?
Докато температурите не паднат под нулата през нощта, здравецът може да стои на балкона. Там му е по-добре, защото има светлина. След първите студове цветето трябва да се премести на закрито.
За да съхраняваме здравеца през зимата е важно да го преместим в хладно и възможно най-светло помещение. Това може да бъде таванско помещение, стълбище, отопляем гараж или мазе с прозорец.
Поставете сандъчетата близо до прозореца и измийте стъклото, за да пропускате възможно най-много светлина. Оптималната температура за презимуване на здравеца е 10 градуса С. Не дръжте здравец в мазе без прозорци или в тъмен гараж!
Какво се случва с тялото ни, ако дъвчем по две листа здравец на ден
През периода на зимуване поливайте здравеца спорадично: максимум 3-4 пъти (приблизително на всеки 2 седмици), тъй като при толкова ниски температури и по-малък достъп на слънчева светлина растенията имат по-малка нужда от вода. Също така не го торете. Не се притеснявайте, ако някои от листата изсъхнат. Най-важното е леторастите да не изсъхват.
Когато дните станат по-дълги, т.е. от средата на януари нататък, повишете стайната температура с 3-4°C и започнете да поливате здравеца по-обилно - с вода и комбиниран тор (около 2 ml на литър вода). Това ще стимулира растежа на растението: от спящите пъпки на леторастите ще започнат да се появяват нови леторасти.
В началото на март от тях ще можете да отрежете 3-4 резници за възелчест здравец. Ако не искате да размножавате резници, подрежете новите издънки, за да се разпространят още по-силно и да цъфтят по-обилно през лятото.