Ако планирате да съберете добра реколта от вкусни картофи, тогава трябва да се „справите“ с най-важния враг на културата.м Известно е, че без подходяща съпротива, колорадският бръмбар е в състояние да унищожи културите само за няколко дни. Затова всеки опитен градинар знае, че е добре да даде на вредителя достоен отпор.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Борба с колорадския бръмбар
Дървесна пепел - този метод е добър както като профилактика, така и като метод за контрол. Препоръчително е да направите следното. Пресейте необходимото количество дървесна пепел и поръсете насажденията.
За всеки квадратен метър засадена площ ще са необходими не повече от две лъжици. Процедурата трябва да се повтаря на всеки четири дни.
Хитър трик за 2 пъти по-богата реколта от картофи
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Механичен метод - не подценявайте най-простия метод за борба (макар и неприятен) с колорадския бръмбар. Състои се от физическо събиране на вредители и последващото им унищожаване.Струва си да провеждате процедурата редовно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Третиране с брезов катран - този метод трябва да се извърши в момента, в който културата започне да цъфти. Методът е прост. Разредете половин чаша от продукта в кофа с вода и напръскайте картофите с него. Достатъчно е процедурата да се извърши само веднъж.
Юли е времето на буйството на колорадския бръмбар. Ако позволите на вредителя да гризе върховете, процесът на фотосинтеза ще бъде нарушен, клубените няма да получат необходимото количество хранителни вещества, което означава, че картофите могат да станат малки. Най-ефективният метод за борба с бръмбара остава механичното му събиране.
Други правила в грижата за картофите
Грижата за картофите след цъфтежа включва избягване на подхранването и често поливане. Излишната влага е благоприятна среда за мана. През юли химикалите не могат да се използват срещу вредители, те веднага ще попаднат в клубените.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
По време на цъфтежа картофите трябва да се поливат обилно поне веднъж, тъй като през този период те се нуждаят от повече вода от обикновено. Консумацията на вода е около 3 литра на растение.
За да могат картофите да натрупат повече нишесте, да бъдат големи, гладки и сладки, по време на цъфтежа е необходимо кореново торене с калий. Поради липса на калий, картофите няма да се съхраняват добре. Няма да навреди листното торене на картофите. Един доказан вариант е пепелта. Той не само ще помогне да се отървете от вредителите, но и да подхраните растенията с необходимите хранителни вещества.
Разрохкване на почвата - почвата около картофите трябва да е рохкава, в противен случай подземната част на растението не получава достатъчно кислород. За развитието и растежа на грудките е необходим много въздух. Затова след всяко поливане или дъжд трябва да разрохкате почвата, за да не се допусне образуването на коричка.
Подхранването на картофите също се извършва през юли, което ви позволява да увеличите броя на клубените и да осигурите хранителните вещества, необходими за техния растеж.
Бабиният трик за засаждане на картофи - те ще растат с големината на юмрук