Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да утроите реколтата от круши?

27 ноември 2024, 14:50 часа

Според градинари с впечатляващ опит, ако следвате прости правила, можете да увеличите добива на крушата цели 2-3 пъти. Правилната резитба помага да се постигне този резултат.

Правилна резитба на крушите 

Задачите на градинаря на първо място включват необходимостта да се контролира растежа на дървото. През лятото той може да се окаже прекомерен, в случая трябва да се извърши резитба.

Крушите ще издържат цяла зима, ако ги съхранявате така 

За да направите това, определете височината, на която се намира най-долният клон. Подрежете централния клон малко по-високо. В резултат на това ще можете да оформите компактна корона и допълнително да стимулирате развитието на странични издънки.

Следващото правило е: отрежете ненужните издънки. Те включват всички издънки, растящи вътре в короната и вертикално нагоре, както и клони, растящи надолу. След отстраняването им осветеността вътре в короната ще се подобри, както и циркулацията на въздуха.

И накрая, третото и последно правило се отнася до корекцията на прекалено дълги клони. Ако намерите клон, чиято дължина е равна на централния клон, незабавно го отрежете, като отрежете странична пъпка - короната ще придобие правилната форма, а плодните пъпки ще получат стимул да растат.

За да се радвате на здраво дърво с правилно оформена корона, е наложително да се премахнат клоните, които се пресичат или по друг начин си пречат. Това отново е необходимо за подобряване на осветеността вътре в короната и намаляване на риска от увреждане на клоните.

Градинарите с опит също препоръчват формирането на плодни клони. За да направите това, трябва да скъсите едногодишните издънки до 30-40 см. Това стимулира образуването на плодни пъпки, което гарантира изобилна реколта през следващия сезон.

Много градинари увиват стволовете на дърветата (особено младите) за зимата. По този начин ги предпазват от замръзване и възможни атаки на гладни гризачи. Ако практикувате увиването на стволовете, тогава в началото на пролетта, когато са установени стабилни положителни температури и снегът се е стопил, покритието трябва да се премахне.

След като премахнете покривния материал, не забравяйте да огледате ствола на крушата, обърнете специално внимание на долната му част, предварително покрита със сняг или покривен материал - дали кората е здрава, дали има новообразувани гниещи пукнатини и хралупи, следи, оставени от мишки, зайци или плъхове.

Ябълки или круши - кой плод е по-здравословен

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес