Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си отгледаме традиционен здравец в градината

04 май 2023, 15:34 часа

Здравецът е традиционно растение в повечето български градини. Той има лечебни свойства и се използва в букетите на българските народни празници. Те обаче са по-рядко срещани в съвременните градини. Затова ви предлагаме няколко съвета как да отглеждате здравец за вашата градина.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Той е вид растение с над 400 типични вида. Те могат да бъдат едногодишни, двугодишни или многогодишни растения.

Вижте колко е полезен чесънът засаден близо до розите

Най-често срещаните в нашите градини са обикновените здравец, известни още като градински здравец. Това е многогодишно тревисто растение с големи, леко лепкави листа и характерен аромат.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Това е много лесно и издръжливо растение, което предпочита полусенчести или слънчеви места. От края на пролетта до началото на лятото цъфти в различни цветове, включително розово и червено, както и бяло. Растението може да цъфти втори път през топлата есен.

Лечебните свойства на здравеца са добре познати на българите и се използват от народните лечители в продължение на векове.

Използвали са го при стомашно-чревни заболявания, респираторни заболявания (настинка, грип), туберкулоза, кожни заболявания, болки в ставите, зъбобол, безсъние, високо кръвно налягане и сърдечни проблеми.

Лечебните му свойства се дължат на богатия му химичен състав, включващ етерични масла, куркумин, борнеол, алкохоли, кетони, танини, захари и флавоноиди.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Отглеждане на здравец

Както вече споменахме, здравецът е непретенциозно растение. Въпреки това, когато ги засаждате в градината, изберете слънчево или сенчесто място. Те могат да се засаждат покрай пътеки, бордюри, каменисти места, огради или стени, в саксии или сандъчета.

Когато избирате къде да засадите здравец, имайте предвид, че той расте бързо и може да унищожи околните растения. Затова е препоръчително да ги отделяте от другите растения в бордюрите или да ги подрязвате редовно, за да контролирате растежа им.

Що се отнася до почвата, здравецът предпочита рохкава, добре дренирана почва. Преди засаждане почвата трябва да се обработи, натори и изсуши. Ако почвата е твърда или глинеста, може да се добави щипка пясък. Това трябва да се направи през есента.

Торовете могат да се внасят веднъж седмично, но липсата им няма да окаже съществено влияние върху пеларгониумите. Подходящи са торове на фосфорна или калиева основа (калиев карбонат).

Ако се отглеждат в саксии, препоръчително е почвата да се подновява всяка пролет. През лятото поливайте обилно през горещите дни, а през останалото време - пестеливо. Могат да се размножават чрез разделяне на растенията, чрез резници или чрез засяване на семена.

Разделянето на растенията е най-добре да се извърши през пролетта (март), но може да се направи и през есента. Това е най-лесният и почти 100 % успешен метод за размножаване.

Просто отделете част от туфата заедно с корените и я засадете на ново място. Поддържайте растението добре напоено, докато се появят първите нови листа. В някои случаи корените на здравеца имат способността да оцеляват при всякакви условия, дори и да загинат и да започнат да растат отново след силен дъжд.

Размножаването чрез резници е най-добре да се извърши през август. Обикновено резниците се поставят в саксия с вода, докато корените им пораснат, и след това се засаждат.

Кои са най-добрите средства за мулчиране на почвата в градината?

Може да се използва и коренище, за да се ускори този процес. Този метод обикновено се използва за саксийни растения. Алтернативно, резниците могат да се засадят директно в почвата, след като са добре изсушени. В този случай е препоръчително растението да се полива редовно и обилно.

Семената на здравеца се засяват през януари. Могат да се засадят и в контейнери за разсад и да се разсадят през март. Този метод се използва рядко.

През зимата здравецът, засаден на открито, увяхва, но с настъпването на топлото време започва да се раззеленява. При мека зима зелените листа могат да бъдат налице през цялата година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес