Независимо дали имате южен прозорец, или балкон, то можете да си отгледате билки, които да използвате за подправки или чай. Нужно е само до получават около 6 часа слънчева светлина и обилно количество вода.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Навън те обичат най-слънчевото място в двора или парапета на балкона, където ще бъдат огрявани. Трябва обаче да се съобразите с вятъра. Това са фини растения, които той може да унищожи. Хубаво е мястото да бъде огрявано от светлина, но да бъде достатъчно на завет, за да не бъде наранено от силен вятър.
Ако пък нямате такова място отвън, то винаги можете да отглеждате и вътре билките си. Важно е само да бъдат на слънце. Когато са загрети от слънцето, те отделят повече етерични масла и този специфичен аромат, който се разнася навсякъде. Най-много слънце ще ви е нужно за билките, които идват от топлите региони на света. Сред тях спадат босилека, черен кимион, исоп, риган, лавандула, градински чай и мащерка.
Има обаче и билки, които се чувстват добре и на леко сенчести места. Такива са ментата, момина сълза, възстановител и други. Имайте предвид, че някои от растенията растат прекалено бързо. Например, ментата, лайката, риганът са растения „бегачи“. За тях е нужно да имате голямо пространство, защото са склонни да заемат площта на останалите насаждания. Когато станат прекалено много, то една част се премахва.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Как да се грижим за билковата градина?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
За да растат билките, то почвата трябва да бъде дренирана. Билките не обичат прекалено много влагата, тъй като тя спомага за гниенето на корените. Обичайното поливане е около веднъж седмично. По-често би се наложило, ако е прекалено горещо или въздухът е сух. Ако сте прекалили с водата, листата им ще започнат да жълтеят, а те ще бъдат прекалено отпуснати.
Семената трябва да се съхраняват до идването на пролетта. Има обаче билки, които обичат да им е студено и ще се развият много по-добре, ако ги засеете през зимата. Сред тях спадат ангелика, арника, чубрица, кориандър. Когато се получи разсад за засаждане, определете хубаво и слънчево място в градината си за тях. Самите билки лесно се разпространяват, особено тези, които са пригодени за нашия климат. При тях дори можете да отрежете цвета, без да чакате семената да се образуват. При тези, които са двугодишни, можете да оставите някои семена, за да имате догодина.
Кои билки са подходящи за начинаещи градинари?
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
· Босилек - нуждае се от поне 6 часа слънчева светлина и трябва редовно да се подрязва.
· Мента - обича слънце, но вирее чудесно и на сенчести места. Внимавайте с прекаляването на водата.
· Риган - обича слънцето и леко влажна почва.
· Магданоз - Вирее чудесно на по-сенчести места, почвата трябва да е леко влажна. Можете да го гледате и на терасата в сенчестата част.
· Розмарин - обича обилната слънчева светлина, а също и да бъде подрязван редовно.
· Градински чай - обича добре дренирана почва и обилна слънчева светлина, задържането на вода може да го съсипе.
· Мащерка - засадете на обилно слънце, избягвайте обилното поливане.