Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разпознаем от какво се нуждаят цветята ни?

14 февруари 2022, 14:20 часа

Саксийните растения украсяват всеки интериор, създавайки атмосфера на комфорт у дома. За да ни радват целогодишно с богатата си зеленина и цъфтеж, трябва да им осигуряваме необходимите условия за отглеждането, както и цялостни грижи, включващи не само редовното им поливане, пръскане, но и задължителното им торене. Как да подхранваме стайните си цветя, в зависимост от техния вид, сезон и от какво имат нужда те?

Правилно съотношение на жизненоважни елементи

Задължителни и нужни за правилния растеж и развитие на растенията химични елементи са азотът, фосфорът и калият. Азотът е необходим за растежа на леторастите и листата, фосфорът за развитието и укрепването на кореновата система, калият за цъфтежа, плододаването. В допълнение към трите основни елемента, не по-малко важни са калцият, магнезият, сярата, както и микроелементите: желязото, медта, манганът, молибденът, цинкът. По правило те присъстват в състава на готови комплекси.

Видове торове

Традиционно всички торове са разделени на три групи: органични, синтетични (минерални) и комбинирани. Освен това много производители на цветя използват така наречените народни средства, повечето от които са от органичен произход.

Съвременните производители улесняват избора на купувача, като пускат както универсални формулировки, така и специализирани, които отчитат нуждите на отделните групи растения. Например торове за орхидеи, рози, теменужки, бегонии, пеларгонии и сурфинии, фикуси и палми, кактуси и сукуленти.

Според агрегатното си състояние готовите хранителни смеси могат да бъдат твърди (прахове, гранули, стикове, таблетки) и течни (концентрирани разтвори, тоници, спрейове). Концентратите и прахообразните трябва да се разредят с вода преди употреба. Течните са по-удобни: по-лесно е да се измери желаната доза с капачка.

За приготвянето на разтвор от прахообразни формулировки се използва чаена лъжичка. Гранулите и таблетките се считат за дългодействащи торове, тоест те се разтварят постепенно, освобождавайки хранителни вещества за дълго време, което много помага на заети или забравящи хора да се грижат за растенията си.

Правила за торене

Синтетичният тип препарати са високо концентрирани на химични елементи, а малките дози, посочени в инструкциите, често предизвикват съмнения сред начинаещите по отглеждане на цветя. Придържайте се към графика за торене, изписан на опаковката. За повечето саксийни култури сезонът на активно торене е от април до септември.

Нанасяйте хранителните вещества само върху влажна почва, за да не изгорите кореновата система на растенията. През първите месец и половина до два след пресаждането цветята, те нямат нужда да бъдат подхранвани. Прясната почва все още има достатъчно хранителни вещества, необходими за техния растеж и развитие.

Още през февруари-март растенията ви уведомяват за тяхното пробуждане чрез образуване на нови пъпки. За активно развитие те изискват хранителни вещества, особено азот. През периода на интензивен растеж и образуване на пъпки цветята имат нужда  от допълнително подхранване, прилагащо се всяка седмица или 2 пъти месечно, в зависимост от вида на растението и състоянието му. За предпочитане е да се подхранва с течни торове. През студения сезон повечето стайни растения имат период на покой, когато вече не се нуждаят от редовно торене, а много (сукуленти) също се нуждаят от поливане.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес