Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да предпазим картофите от струпясване?

20 май 2024, 17:00 часа

Сред често срещаните заболявания, които могат значително да намалят добивите на картофи, се откроява струпясването. Среща се доста често и невинаги е възможно да се пребори дори с правилната грижа. 

Предпазване на картофите от струпясване

На първо място, важно е да запомните, че промяната на мястото, на което са засадени картофите, значително намалява риска от развитие на струпясване. Следователно е добре то да се променя. Ако това не е възможно, тогава трябва да използвате силата на зеления тор: засаждането му преди или след прибиране на реколтата дава отлични резултати.

Към употребата на органични торове също трябва да се прибягва внимателно. Много градинари са на мнение, че няма нищо по-добро от тях за реколта от картофи. Но въпреки това, неправилното използване на органични торове значително увеличава риска от струпясване. Ето защо, преди процедура на засаждане е необходимо да се въздържате от прилагане на такива торове.

Този тор прави картофите по-вкусни

Но за сметка на това минералните торове могат да намалят риска от развитие на това заболяване. Важно е да ги добавяте в правилните пропорции. В този случай почвата ще бъде наситена с полезни вещества.

По правило е приложима следната схема: азот, калий и фосфор се въвеждат в равни количества.

За предпазване на картофите от болести и вредители на първо място е важно сеитбообращението. Когато тази култура се отглежда дълго време на едно място, рискът от болести и вредители се увеличава. За целта е важно да се прави промяна на мястото, където се отглежда културата, или чрез потискане на развитието патогените с помощта на химически продукти за растителна защита. Предотвратяването на развитието на болести по растението гостоприемник също намалява натрупването на патогени в почвата. Същото важи и за вредителите - колкото по-добре са защитени картофите през вегетационния период, толкова по-малко вредители ще презимуват и ще се появят през следващия сезон.

Второто важно обстоятелство, което влияе отрицателно върху добивите на картофи, е използването на нискокачествен семенен материал. Класическа практика е използването на големите грудки за храна,а на малките за семена. Това води до два проблема едновременно. Първо, всеки картоф има „жизнен потенциал“, тоест период, през който има максимална производителност. Като вегетативно размножена култура (т.е. засадена с грудки, а не със семена), картофите предават своя „генетичен код“ на следващото поколение непроменен. Проблемът е, че повечето сортове на пазара запазват този потенциал за малък брой години, след което производителността намалява и в идеалния случай изисква подновяване на семената. Вторият проблем е, че много болести могат да се запазят не само в почвата, но и върху семената на картофите. Малки черни точки, „струпеи“, пукнатини по грудките не са просто дефекти, а начин за запазване на болестите през зимата. Когато се засаждат такива грудки, патогените растат в почвата и заразяват новата култура.

За да се избегне това, най-добре е да се използва посевен материал, закупен от магазин за сортови семена.

Колорадският бръмбар няма да доближи картофите, ако ги поръсите с това

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес