Без подходяща подготовка хортензията може да не оцелее през зимата. Ето защо, преди засаждането, трябва да вземете предвид характеристиките на сорта. В това отношение най-голям късмет имат онези градинари, които са избрали дървесна или мехурчеста хортензия. Тези сортове могат да издържат на замръзване, но все пак се нуждаят от подготовка.
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Подготовка на хортензията за зимата
Кореновата система на храста е разположена на повърхността и може да бъде повредена от замръзване. За зимата покрийте растенията, ако времето не е стабилно, млади храсти от всякакъв сорт, както и хортензии след пресаждане, се покриват за 1-2 години.
Само 2 гр от това ще накарат хортензията да цъфти по-пищно от всякога
Здравите храсти на хортензия могат лесно да издържат на зимния студ след подготовка, която включва:
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
- торене (използват се калиево-фосфорни торове);
- спазване на режима на напояване (спрете поливането през есента, веднага щом температурата падне под 15 градуса по Целзий);
- резитба (3-4 седмици преди замръзване, отрежете долните листа, поне до средата на издънката).
Как и кога да покриете хортензиите?
Няма точни дати и повечето градинари покриват храстите с падането на слана. С настъпването на първата слана храстът може да бъде покрит с два слоя спанбонд. Преди това се препоръчва да отрежете листата, да завържете издънките и да ги увиете в няколко слоя спанбонд.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
След това храстът се полага върху смърчови клони, фиксира се и се покрива с листа или смърчови клони, които са покрити с агрофибър.
Подготовка и покриване на големи храсти
Големите храсти на хортензия трябва първо да бъдат вързани с въже и огънати възможно най-близо до земята. Ако издънките не се огънат, тогава ги оставете вертикално вързани. След това трябва да изградите основа от здрави щифтове, да ги залепите около храста и да ги завържете заедно в центъра над храста. Освен това е препоръчително да използвате нежелезни щифтове, тъй като железните задържат студ и растенията ще измръзнат. В случая е по-добре да използвате бамбукови или дървени пръчки. След това покрийте храста с листа и смърчови клони, а отгоре поставете дишаща тъкан на два или три слоя.
Ако вашите хортензии растат по пътеки, в редове, тогава методът на тунелно покриване е подходящ. Трябва да завържете клоните и да ги огънете към земята. Ако издънките не се огъват, можете да поставите кутии между храстите и да поставите храстите върху тях. След това също покрийте с листа, дървени стърготини и смърчови клони. След това трябва да залепите полукръгли дъги и да затегнете покриващия материал.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Защо не трябва да засаждате хортензия до къщата си?