Ако сте решили да засадите зимен чесън, трябва предварително да подготвите почвата за това.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Подготовка на почвата за засаждане на зимен чесън
Важно е да почистите напълно почвата от всякакви растителни остатъци и отпадъци: почвата трябва да е напълно чиста, преди да извършите всички други процедури.
Аериране на почвата - тази процедура е изключително важна, за да се гарантира, че кореновата система на чесъна има всички условия за нормално развитие. Като правило трябва да разкопаете горния слой на почвата с почвата с лопата и след това просто да го загладите с гребло.
Как правилно да съхраняваме чесъна?
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Като правило, на този етап си струва да се въведе необходимото количество компост или хумус. Това не само ще направи почвата по-питателна, но и ще повлияе на нейната структура. Също така си струва да прилагате всякакви сложни торове на етапа на подготовка и не забравяйте за поливането на почвата. Ако извършите всички процедури, реколтата от зимен чесън ще бъде по-богата от всякога.
Засаждане на зимен чесън
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Засаждането на зимен чесън се извършва най-добре през втората половина на октомври. Основното нещо, което трябва да запомните е, че скилидките се нуждаят от поне 2 седмици, за да се вкоренят добре и да не бъдат изложени на слана в този момент. Но не трябва да го засаждате твърде рано, за да не започне чесънът да се развива бързо и да измръзне.
Чесънът обича 3 неща – слънце, влага и рохкава почва. Затова изберете най-осветеното място в градината, така че през деня краткотрайната сянка да не пада върху лехите.
Почвата за засаждане се подготвя поне месец предварително. Тя трябва да бъде питателна и винаги с ниско ниво на киселинност. Ако нивото на Ph е високо, тогава деоксидирайте почвата с доломитово брашно или вар. Към тежката почва може да се добави речен пясък и торф.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
За засаждане се избират най-добрите глави. Огледайте главите за признаци на заболяване или повреда и отстранете подозрителните без колебание. Чесънът трябва да е напълно узрял, а самата глава суха. Полезен съвет - изберете най-големите скилидки за засаждане, именно от тях растат силни и големи глави.
Но оставянето на големи скилидки за консумация и засаждането на малки е грешка - такъв посадъчен материал ще даде малки луковици.
Преди засаждане главите могат да се накиснат за 10-15 минути в разтвор на калиев перманганат или меден сулфат, за да се дезинфекцират.
Какво да засадите на мястото на лука и чесъна?