Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да отгледаме здрав разсад домати?

28 февруари 2024, 12:22 часа

Ако разполагате с градинка и искате да отгледате сами зеленчуците за шопската салата, която прави компания на аперитива ви в летните вечери, важно е да натрупате максимално много информация и съвети относно отглеждането на разсада. От това дали ще съумеете да отгледате здрав разсад, да го засадите в точния момент и в подходяща почва зависи до огромна степен каква ще е реколтата ви и ще се похвалите ли с добър добив, вкусни и ароматни домати.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

На тези, които се колебаят, дали си заслужава усилията отглеждането на домати, ще препоръчаме да опитат и сравнят домашно отгледани и закупени от хипермаркетите, за да усетят сами разликата. Доматите, които отгледате с ръцете си, ако  се грижите правилно за тях, ще зарадват небцето ви с неповторими вкус и аромат, докато често тези в търговската мрежа са лишени от вкус или „пластмасови“, както ги определят потребителите. Ето защо отделеното време, за да се информирате  как да отгледаме здрав разсад домати, както и положените труд, грижи и усилия си заслужават.

Как да отгледаме здрав разсад домати?

Градинарите с опит, както и специалистите, имат своите тайни, които им помагат да отгледат здрав разсад, позволяващ богата и щедра реколта. Допитахме се до тях какво следва да имаме предвид и на какво да обърнем внимание, за да отгледаме здрав разсад.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Разсад краставици в кофички – ето какви груби грешки правим

1.       Избор на съдове, в които ще се отглежда разсадът

Градинарите с опит сменят няколко съда по време на отглеждане на разсада. Първоначално е нужен съд, който е широк, но не е дълбок, по-късно разсадът се премества в отделни кофички, а ако кореновата му система се развива бурно, той ще се нуждае от още едно преместване в по-големи съдове.

Опитните градинари често използват биоразградими саксийки, за да могат да местят разсада заедно с тях и да щадят кореновата му система по този начин, което е от важно значение за отглеждане на здрав разсад. Ако сте начинаещи и не знаете дали е дошло време да пресадите разсада и дали съдът му е малък, погледнете виждате корените пред отворите в дъното на саксията. Ако излизат от там, съдът е станал малък за вашия разсад. Бързото изсъхване на почвата също може да ви послужи за ориентир, че е настъпил моментът да преместите разсада.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

2.       Избор на време да отглеждане на разсада

Важно е не само да преместите разсада в оранжерията или в градина в точния момент, но и да го отгледате в точния момент. Тук универсален съвет – засадете на Х дата няма, тъй като всичко зависи от времето, от това в коя част на страната се намирате, дали ще отглеждате доматите в парник, или на открито в градината, на каква надморска височина сте – в топлите селца или високо в планината и прочие.

Важно е да се съобразите с всички тези фактори. За нормалното развитие на разсада са необходими около 2-2,5 месеца. Ако ще засаждате в парник, може и през януари да се сложи разсадът. Ако обаче в района ви е по-студено или ако ще ги отглеждате в градината, то месецът, който предстои – март, е най-подходящ. Ако имате колебания, може да се съветвате със съсед, които имат опит в отглеждането на домати и получава богата реколта. Той е при същите условия, климат и температура и най-добре може да ви препоръча кога да се захванете с разсада, но и неговите съвети не са най-оптималните, тъй като покълването на разсада зависи и от сорт, качество на семената и прочие условия, които не зависят от региона и климата.

Какви грешки правим при отглеждане на разсад домати?

3.       Дезинфекция на семената

Градинарите с опит имат малка тайна при отглеждането на разсада – те дезинфекцират семената, за да увеличат кълняемостта и за да отгледат здрав разсад. Разтварят калиев перманганат с вода в съотношение 1:100 и го използват като средство за дезинфекция на семената, което предпазва от заболявания. След 20 минути измиват семената щателно и ги полагат върху мокра марля в топло помещение.

4.       Внимавайте с избора на сорт

Съветът тук е да предпочитате нови хибридни сортове, които са значително по-устойчиви на лоши условия, грешки в отглеждането и по-устойчиви на болести.

5.       Внимавайте с поливането

Потърсете специализирани съвети относно поливането, тъй като в правилното е ключът към здравия разсад.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес