Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изобилие от ябълки: Направете това тази есен и следващата година реколтата ще ви изненада

07 септември 2023, 16:41 часа

Ако не искате реколтата от ябълки през следващата година да бъде пълно разочарование, тогава през есента ще трябва да положите определени грижи за овошките.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

За да направите това, ще трябва да извършите редица необходими действия, включващи набавяне на необходимите хранителни вещества, варосване и мулчиране.

Грижи за ябълките през есента

През сезона ябълковото дърво може да изчерпи запасите от хранителни вещества в почвата, така че дефицитът им трябва да бъде запълнен. Опитните градинари съветват да се концентриратв върху съединения на базата на фосфор и калий. Можете да изберете всякакви препарати и да ги приложите в съответствие с препоръките на производителя.

Лекар: Ябълките обострят тези заболявания

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Варосване - тази процедура е много важна за поддържане на здравето на дървото. Като правило е по-добре да отложите процедурата за ноември. Струва си да изчакате, докато дъждовете преминат.

ябълки

Домашната и дори най-евтината смес за варосване трябва да включва три компонента:

  • бял пигмент, например креда или вар, тъй като именно белият цвят най-добре предпазва кората от слънчева светлина;
  • лепилна основа, която фиксира пигмента върху кората, предотвратявайки изтичането на състава по ствола;
  • фунгицидно лекарство, което унищожава инфекцията в пукнатините на кората.

Ето състав, който всеки може да приготви. За целта са необходими 10 литра вода, два килограма гасена вар, 500 грама железен сулфат, 300 грама мед и една супена лъжица карболова киселина за прогонване на мишевидни гризачи и зайци.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Ако предците просто са намазали ствола на ябълково дърво със смес от кравешки тор и глина, сега градинарите правят това, за да подобрят ефектана използваните смес. Друг вариант включва 10 литра вода и два килограма вар те вземат килограм кравешка тор и глина плюс 250 грама меден сулфат. Сместа се настоява за три часа.

Недостатъкът на варовата вар е, че такова покритие бързо се отмива или се разпада. Ето защо, след варосване на ябълковото дърво през есента с варовиков или тебеширен състав, ще трябва да извършите отново процедурата през пролетта.

Ако използвате бои на водна основа или водна дисперсия, тогава едно варосване на година или дори две ще бъде достатъчно.

Основното предимство на боята на водна основа е нейната издръжливост: тя образува върху повърхността на кората трайно, но паропропускливо, дишащо покритие, което е устойчиво на измиване и излагане на слънчева светлина.

Можете да закупите готови смеси. Някои градинари използват обикновена акрилна боя и смесват фунгициди с мед в нея.

Мулчиране - не забравяйте, че през есента има смисъл да подновите мулчиращия слой в пристъблените кръгове на овощните дървета. Най-добре е да поставите петсантиметров слой хумус.

Още: Напръскайте ябълките с това и ще забравите за листните въшки

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес