Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Имате глинеста почва? Направете я СУПЕР плодородна с тези лесни градинарски трикове

24 март 2023, 13:56 часа

Глината е много полезен елемент за подобряване на почвеното плодородие. И тъй като тя не може да бъде заменена, с правилния агрономически подход може да се получи добра реколта. Ето защо е необходимо да се познават свойствата на този вид почва.

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Видове мулч и ползи за вашата градина

Глинестите почви се характеризират с фини, гъсто прилепени частици, които затрудняват проникването на въздух и вода. Разграждането на органичните вещества отнема повече време. Средата може да бъде твърде кисела или леко алкална. Хранителните вещества са сравнително оскъдни, а освен това са плътно слепнати, което ограничава достъпността им за растенията. Това затруднява отглеждането на кореноплодни култури при тези условия.

Глинестите почви не са най-подходящите за растенията, но това е даденост, която може да бъде променена. Добри добиви могат да се постигнат чрез подобряване на състава на глинестите почви. 

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

Ключът към възстановяването е внасянето на органични вещества в почвата и засилването на ефекта на сидератите. Първата стъпка е да се отстранят всички неравности, които биха могли да попречат на задържането на вода. Есенната оран е принудителна и почвените буци не се раздробяват. Това трябва да се направи преди дъждовете и отново през пролетта. Паралелно с това трябва да се прилагат следните мерки:

1. Угнилият оборски тор се прилага през есента или пролетта чрез заораване на дълбочина 10 cm; необходими са 1,5-2 кофи на m². Свежият тор трябва да се прилага само през есента.

2. Обработените дървени стърготини разрохкват добре почвата. За предпочитане от широколистни дървета, тъй като смолата от иглолистните дървета може да бъде проблематична. Могат да се смесват с тор, но към стърготините трябва предварително да се добави карбамид, за да се предотврати извличането на азота (около 200 г на 3 кофи стърготини и 10 л вода).

3. Пясъкът може да замени част от органичните вещества. Пясъкът има отличен разрохкващ ефект; една кофа на m² е достатъчна и трябва да се прилага ежегодно.

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Подготовка на почвата: Как да подготвите градинската почва за засаждане?

4. Сидератите са отлично средство за възстановяване на почвеното плодородие и подобряване на състава на почвата. След първата реколта засейте лупина, фий, фацелия, грах, рапица и синап. Косят се преди цъфтежа и се вкарва в почвата.

5. По време на обработката на почвата могат да се слага още слама, раздробена дървесна кора, плевели и торф.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес