Напукването на гроздето е проблем, познат на много лозари. Но това може да се предотврати с помощта на правилните техники.
Още: Кои зеленчуци съдържат най-много фибри
Още: Как се прави засаждането на лалета през април
Има няколко причини, поради които зърната може да се напукват. Първо, това може да е сортова характеристика.
Причини и начини за избягване на напукването на гроздето
Второ, причината може да се крие в нарушение на техниката на напояване. По време на цъфтежа и образуването на яйчниците е необходимо обилно поливане на лозята.
По-нататъшното поливане се препоръчва да се намали (но не се спира).
Още: Какво задължително се сее през април
Още: Кои болести по ягодите могат да ни съсипят цялата реколта
Внезапна промяна на влажността - това е най-честата причина за напукване на гроздето. И най-лесният начин да се избегне това явление след дъждове се счита за правилно организирано поливане през целия период на зреене. Ако през този период почвата е била достатъчно навлажнена, тогава плодовете получават необходимото количество влага, растат равномерно, стават сочни, съдържанието на захар не се губи и дори продължителните дъждове не водят до ужасни последствия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се прави листно подхранване на ягоди
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
Учени разкриха какво се случва с кръвната захар, когато ядете грозде
Трето, причината може да е дефицит на фосфор. В този случай проблемът се решава чрез прилагане на фосфатен тор. Също така зърната се напукват поради заболявания (оидиум, ескориоза, антракноза).
Ако напукването е причинено от заболяване, засегнатите плодове трябва незабавно да бъдат отстранени и изгорени.
Още: Ръководство на хитрите градинари за обилен цъфтеж на теменугите
Още: Как правилно се прави резитба на мушкатото през пролетта за богат цъфтеж през лятото
Ако има малко засегнати плодове, те трябва да бъдат внимателно отрязани. Не трябва да се оставят върху почвата.
Недохранване на растенията е друга причина - опитните производители знаят, че балансираното хранене на растенията по време на цъфтежа и узряването е от голямо значение. Не само недостигът, но и прекомерната употреба на торове може да има отрицателни последици. По-специално, използването на торове, съдържащи азотни съединения, е силно нежелателно на етапите на зреене. Това се дължи на факта, че азотните съединения водят до прекомерно натрупване на влага и това води до следните последици: промяна във вкуса на сорта, повишен риск от напукване на зърната.
За подобряване на здравината и еластичността на кожата на плодовете е необходимо да се извърши подхранване с калий и фосфор.
В допълнение, азотът забавя узряването и намалява съдържанието на захар, докато фосфорно-калиевите торове, напротив, допринасят за натрупването на захари и узряването на плодовете.
Добре се отразяват препаратите с фосфор и калий. Те абсорбират от растенията в рамките на няколко часа и има фунгицидна активност срещу гъбични патогени.
Още: Всеки опитен лозар прави това през юли и реколтата на гроздето е по-богата от всякога