Ябълковите дървета дават вкусни и сладки плодове. Но за да приберете богата реколта, трябва да се грижите внимателно за ябълката в градината ви.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Навременното поливане, честото торене и борбата с вредителите трябва да се извършват редовно. През юни са задължителни следните дейности:
- Защита от вредители и болести
- Поливане
- Разкопаване и мулчиране
- Подрязване
Грижа за ябълково дърво през юни
Идва първият месец на лятото и през този период ябълковите дървета използват активно енергия за растежа на своите плодове. По това време дърветата се нуждаят от обилно поливане и голямо количество торове.
Защо бабите заравят подкова под ябълката в градината?
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Кореновото торене задължително трябва да се извърши през юни, ако дървото е замръзнало през зимата. В противен случай плодовете ще са лишени от хранителни вещества. Торенето на дървото ускорява узряването на плодовете и ги прави по-здрави.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
След цъфтежа ябълковото дърво трябва незабавно да се подхрани с разтвор на урея (45-55 грама от веществото се разтваря в кофа вода). Всяко дърво трябва да се полее с 1-2 кофи от разтвора. Важно е да се вземе предвид възрастта на дървото - колкото по-старо е то, толкова по-концентриран разтвор трябва да се използва.
Препоръчително е да напръскате ствола на дървото с тази смес. Това ще предпази плодовете и листата от вредни насекоми. Ако времето често е дъждовно, трябва да излеете разтвора с урея близо до ствола на дървото.
През първия летен месец се препоръчва ябълковите дървета да се торят веднъж на две седмици, в противен случай съществува риск от унищожаване на плодовете.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Всички насекоми, които заплашват ябълковите дървета, могат да бъдат отблъснати чрез засаждане на правилните растения до дървото. Настурцията перфектно прогонва листните въшки, а пелинът и чесънът предотвратяват атаките на молци. Кориандърът, засаден наблизо, от своя страна ще помогне за защита срещу гризачи.
През лятото броят на поливанията на ябълковите дървета се намалява в сравнение с пролетта. Но при всяко поливане се използва по-голямо количество вода. Ябълковите дървета трябва да се поливат така, че водата да достигне дълбочина 90 сантиметра - директно до корените на дървото. Най-подходящата температура на водата, използвана за поливане на ябълкови дървета, е около 20 градуса по Целзий. Средно едно възрастно ябълково дърво се нуждае от 7 кофи вода по време на поливане, докато едно младо дърво изисква само 3 кофи.
Младите ябълкови дървета на възраст до 3 години трябва да се поливат, след като се направят специални дупки в почвата в периметъра около короната. При горещо време поливането на ябълкови дървета се отлага до вечерта, тъй като капките вода, останали върху растението под палещото слънце, могат да причинят тежки изгаряния.
Два дни след поливането е необходимо почвата да се разкопае и да се добави малко мулч от хумус и торф. Не се препоръчва мулчиране на почвата само с дървени стърготини, тъй като това рязко намалява съдържанието на азот в нея. Мулчирането с дървени стърготини може да се извърши само в комбинация с амониева селитра (25-30 грама на квадратен метър). Почвата трябва да остане рохкава, така че трябва периодично да се отървете от новите плевели, които се появяват.
Листата и цветовете, които са опадали през юни, трябва да се изгорят. Също така болните клони трябва да се отрежат навреме, в противен случай цялото дърво може да умре. Случва се издънките да растат дълбоко. В този случай трябва да изкопаете част от почвата в основата на ябълковото дърво и да я отрежете в корена с ножовка.
Обикновено резитбата се извършва през есенно-зимния сезон, но може да се направи и през лятото. Смисълът на лятната резитба е да се изравни короната, като се отрежат ненужните клони или тези, които засенчват твърде много ствола.
Полейте ябълката с това преди падането на сланата, за да има повече плодове следващата година