Топ 5 неща, които да направите за своята градина през този месец.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
1. Засадете домати
На много места май месец е чудесен за засаждане на домати, защото са сред топлолюбивите зеленчуци. Опасността от замръзване вече е преминала, а нощните температури трябва да са над 10 градуса.
Потърсете устойчиви на болести сортове, за да нямате проблеми. Потърсете буквите VFNT върху етикетите на растенията. Това означава, че сортът е устойчив на вертицилиум, фузариум, нематоди и вирус на тютюневата мозайка – често срещани заболявания.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
НЕ засаждайте тези растения до ЧУШКИТЕ, ако искате да имате богата реколта
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
2. Включете билки в градината си
Чувствителни към замръзване билки като босилек, копър, розмарин, кориандър могат да бъдат засадени сега. Тези билки имат нужда от пълно слънце - 6 до 8 часа слънчева светлина на ден. Те се нуждаят от добре дренирана почва, която не остава кална след дъжд. Друг вариант е да ги засадите в саксии.
3. Добавете цветя на сенчести места
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Добавете така необходимата доза цвят към сенчестите места във вашия пейзаж с разнообразни трайни насаждения като хоста и хойхера. И двете са лесни за отглеждане трайни насаждения, които се предлагат в голямо разнообразие от цветове, размери и форми.
Хостата и хойхера ще се справят по-добре в богата, органична смес. Мулчирайте ги, за да запазите влагата в почвата и да премахнете плевелите.
ТОП 3 билки, които задължително да отглеждате в билковата градина
4. Мулчирайте
Добрите градинари съветват да мулчирате градината си с няколко см компост, борови иглички, нарязана кора, окосена трева, слама или дори вестник. Мулчът помага за запазване на влагата в почвата през горещите месеци и предотвратява навлизането на плевелите. Плевелите, които покълнат, ще бъдат по-лесни за изскубване. Тъй като мулчът се разлага, той добавя органична материя към вашата почва.
За зеленчукови и цветни лехи използвайте мулч, който се разлага по-бързо, като окосена трева или слама. По този начин можете да добавяте нови растения всяка пролет, без да копаете мулч.
5. Привлечете пеперуди
Привлечете цветни пеперуди в задния си двор, като засадите цветята, които харесват - черноока сюзан, салвия, флокс, пеперуден храст и диантус са много подходящи. За да примамите най-много пеперуди във вашия пейзаж, включете растения, с които гъсениците могат да се хранят. Такива са магданозът, морковът, копърът.