Лукът е едни от най-обичаните и най-често отглежданите зеленчуци. Без него нито едно ястие няма да бъде напълно завършено.
Още: Не чакайте до пролетта: Засадете ТЕЗИ 12 зеленчука още през февруари
Още: Торене с чай - за кои растения е подходящо
Зеленчукът е почитател на плодородната почва с неутрална киселинност. Запомнете, че лукът не обича глинеста и киселинна почва. Именно затова е важно да избирате място, което е слънчево и проветриво и снегът се топи сравнително бързо. Съществува обаче още една специфика, с която трябва да се съобразите, когато отглеждате лук. Водата от дъждовете и снеговете не трябва да се застоява на мястото, където расте лукът, защото излишната влага може да има пагубен ефект върху самите луковици.
Отглеждане на лук по китайски метод. Тайните на добрата реколта
Ако почвата е плътна, трябва да се добави известно количество пясък. Той ще служи като дренаж и ще увеличи пропускливостта откъм въздух. Компостът е почти задължителен, защото спомага за подхранването на луковиците. Дървесната пепел е поредното нещо, с което да подхраните почвата.
Още: С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки
Още: Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
Време е да споделим с вас кои са най-добрите съседи на лука. Става въпрос за моркови, магданоз, ягоди, краставици. Може също да засадите луковиците на местата, където сте отглеждали картофи, домати, патладжан, целина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо ТРЯБВА да засадите тези 5 растения до доматите?
Още: Каква е идеалната почва за разсада на доматите - състав и рецепти
Никога не садете лука в близост до чесън. Не избирайте и места, където по-рано сте отглеждали ароматния и полезен зеленчук.
Това са едни от най-важните правила, които всеки, който отглежда лук, трябва да спазва!