Тази култура произхожда от средиземноморието, където все още се среща дива целина. Дива целина се среща на Индийския субконтинент, в САЩ и в страните от Африка. Тя предпочита да расте на влажни места.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Отглеждането на целина започва много отдавна. В Древна Гърция например тя се е отглеждала по специален начин и само връхната част е била годна за консумация.
В други части на древния свят тя е била свещено растение. В Римската империя и Древен Египет тя е била използвана за украса на гробници и като възпоменателно ястие.
Кои са най-добрите средства за мулчиране на почвата в градината?
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
В Европа целината става популярна през XVIII в., като първо се отглежда като декоративно растение, а по-късно се счита за ядивно растение. Днес тя става все по-популярна с всяка изминала година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Засаждане и отглеждане на целина
Кореновата целина се засява от разсад в края на февруари, а листната целина - половин месец по-късно. В открита почва разсадът се засажда в началото на май на светло място.
Почвата трябва да е лека, рохкава и хранителна. Най-добра е глинесто-песъчливата и трябва да е неутрална или леко алкална.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Поливайте на всеки 7 дни, като изливате по 5 кофи вода на квадратен метър.
Отглеждане на целината
Размножава се чрез семена. Целината е двугодишно тревисто растение, което достига височина около 1 м с дебела коренова система.
Културата предпочита влагата и е студоустойчива; покълването на семената се извършва при 3°C, а разсадът се появява при 15°C. Младият разсад може да преживее студове до минус 5°C. Понастоящем се отглеждат три сорта целина: листна, коренова и стъблена целина.
Тъй като вегетационният период е 120-170 дни, целината се отглежда като разсад. Семената на кореновата целина трябва да се засяват 70-75 дни преди засаждане на открито, например в края на февруари. В същото време засадете листната целина след половин месец.
Засаждане на целина в градината
Подготовката преди засяване е от съществено значение, тъй като семената съдържат етерични масла, които силно възпрепятстват набъбването и покълването. В някои случаи първите кълнове се появяват след 20-30 дни.
Семената трябва да се покълнат възможно най-рано, за да могат да покълнат възможно най-скоро. След накисване на семената в кислородна вода в продължение на 24 часа, те се накисват в разтвор на манганов калий (1 %) за 45 минути. След това ги изплакнете обилно с чиста вода и ги подсушете.
Третираните семена трябва да се разпръснат на тънък слой върху влажна кърпа и да покълнат при 20-22°C.
Вижте колко е полезен чесънът засаден близо до розите
Засейте покълналите семена в сандъчета, които са предварително напълнени с плодородна почва, състояща се от торф, пръст и хумус (3:1:1) и едър пясък.
Добавете 1 чаена лъжичка дървесна пепел и 1 чаена лъжичка карбамид на всеки 10 литра субстрат. Когато семената покълнат, комбинирайте ги с малко пясък и ги засейте в контейнера с навлажнената почвена смес, като направите бразди и ги поставите на разстояние 30-40 мм една от друга.
Семената трябва да се покрият с тънък слой пясък с помощта на сито. След това кутията трябва да се покрие със стъкло или фолио и да се остави на топло място до пресаждането.