Чесънът е едно от най-полезните растения в света и това е добре известно на човечеството от много векове. Съдържа голямо количество витамини, по-специално А, В1, В6, С, минерали (желязо, калций, магнезий, фосфор) и антиоксиданти. В допълнение, чесънът има антибактериални свойства, помага за укрепване на имунната система и борбата с различни заболявания.Що се отнася до готвенето, чесънът е основна съставка в много ястия. Добавя се към супи, сосове, салати, месни и рибни ястия. Чесънът придава на храната специален вкус и аромат. Използва се и за консервиране.
Неслучайно всеки градинар отглежда чесън в градината си. Първо, не е трудно, и второ, това е гаранция за качество и екологичност.
Как да изберем скилидки за засаждане на чесън?
Руският агроном Марина Пирожкина коментира кои скилидки чесън са най-подходящи за засаждане.
Торене на чесъна с пепел - кога и как се прави
„Ако предпочитате големи глави чесън, тогава веднага изберете сортове с големи скилидки за засаждане“, казва Марина Пирожкина.
“Препоръчвам да засадите местни сортове, отглеждани във вашия регион. Най-вероятно те ще покълнат по-добре, тъй като вече са адаптирани към местните условия”, допълва още специалистът.
За да определите кой чесън ще поникне добре, Марина Пирожкина съветва да обърнете внимание на външния му вид и състояние. Скилидките трябва да са здрави, без следи от гниене и плесен. Те също трябва да са твърди и пълни, а не сухи, кухи или набръчкани.
Чесънът трябва да се засажда на слънчево място, почистено от плевели. Скилидките чесън трябва да се засаждат на около 5 см дълбочина и на около 10 см една от друга.
Грижа за чесъна
Почвата трябва да се разкопае и мулчира веднага след появата на 2-3 листа. Първото поливане се извършва след изсъхване на почвата. Поливането трябва да е обилно (10 l/m²) и редовно (веднъж седмично). Ако почвата не е достатъчно навлажнена, луковиците ще изсъхнат или изобщо няма да се образуват.
Също така пролетта е времето за засилено торене на чесъна. За грижата за него се използват следните разтвори:
- разтвор на карбамид - когато чесънът има 3-4 листа; наторете чрез поръсване с помощта на лейка;
- разтвор на нитрофоска или нитрофоска - 2 седмици след първото торене;
Можете да започнете да торите чесън с азотсъдържащи торове и постепенно да преминете към фосфорно-калиеви торове. Ако продължите да подхранвате с азотни торове, ще провокирате активен растеж на зелена маса вместо образуването на големи луковици. Не се препоръчва използването на пресен тор - самите луковици се разпадат и не се съхраняват дълго след събирането.
Можете да разберете, че чесънът не получава достатъчно хранителни вещества, като погледнете преждевременно пожълтелите листа.
Около 2-3 седмици преди прибирането на чесъна поливането му се намалява значително. В същото време през юни се извършва последното подхранване на чесъна: лехите се поливат с разтвор на суперфосфат (2 супени лъжици суперфосфат на 10 литра вода).
Първото торене на чесъна - направете го така, за да не пожълтяват листата му