Всеки градинар знае, че плевелите са пречка за растежа и развитието на градинските култури. Но градинарите с опит знаят много добре, че няма нужда да премахват един плевел от лехите с доматите. Това растението се използва активно не само като тор, но и близостта му с доматите се отразява положително на техните добиви.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Защо копривата не трябва да се отстранява от лехите с доматите?
Малко градинари знаят, че вкусът на един зеленчук се влияе от неговите съседи. Например босилекът често се използва за подобряване на вкуса на доматите. Но в случая чудесен заместител на тази ароматна подправка е копривата - просто я оставете да расте наблизо. Ще се изненадате колко вкусни ще станат вашите зеленчуци.
Най-добрите торове за доматите - с тях реколтата няма прибиране
Тази билка, която в много градини расте като плевел, намира приложение и при засаждане на доматите.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
При засаждане на тази градинска култура много градинари добавят различни торове в дупката. Към момента на засаждане младата и сочна коприва вече расте с пълна сила. Тя е най-ценният тор за доматения разсад на този етап от неговото развитие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Сложете по пет листа коприва във всяка дупка. Те трябва да бъдат нарязани и смесени с почвата. Тази билка ще стимулира растежа на доматените храсти и ще помогне за по-добрата им адаптация.
Друга грижа за доматите
Поливането е изключително важно. Най-добре е да се осъществява с дъждовна вода. Тя не е твърда, а хранителните вещества се разтварят по-добре в нея и растенията ги получават по-лесно от почвата.
Най-добре е доматените храсти да се поливат, когато не е горещо - сутрин (преди 9.00) или вечер (от 17.00 до 20.00). През деня, в горещо време, не трябва да поливате: голяма разлика в температурите на въздуха и водата може да причини физиологичен шок на растенията. Получава се парадокс: поливате, но доматите увяхват пред очите ви.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Поливането трябва да се извършва в корена. Водата върху листата увеличава риска от развитие на мана.
Ако поливате често и малко по малко, растенията ще развият плитка коренова система и постоянно ще страдат от недостиг на влага, тъй като най-бързо изсъхва горният слой на почвата.
Подхранване на домати
През лятото, за да се грижите за домати на открито, се нуждаете само от 2 основни подхранвания с азот и калий - през периода на образуване на плодове растенията консумират най-много от тези елементи:
- когато плодовете активно набират тегло - 1 кибритена кутия амониев нитрат и калиев сулфат на 10 литра вода, консумация - 3 литра на храст;
- 20 - 30 дни след първото торене- същите торове в същите дози.
Инфузията на пепел ще помогне за подобряване на качеството и вкуса на плодовете : 2 чаши се изсипват в 10 литра топла вода и се оставят за 5 часа. И след това поливат растенията в корена. И така цяло лято, през 10 - 12 дни.