Лукът присъства доста често на трапезата и е предпочитана култура за засаждане от градинарите. Отглежда се лесно, но трябва да положите необходимите усилия и да подсигурите добри условия, за да се радвате на чудесна реколта.
Още: Най-доброто време за разсад: Кога да сеем домати, пипер и краставици?
Още: Могат ли да се засаждат лалета през януари? Ето какво трябва да знаете!
Може да засадите лука през есента за ранна лятна реколта, но има шанс луковиците да изгният в тежки почви, които остават влажни през по-студените месеци. Затова е по-подходящо да засеете културата през пролетта.
За да имате добра реколта, почвата трябва да е богата, плодородна, с pH неутрална или леко алкална (6,5 до 7,5). Мястото, което изберете за лука, трябва да получава много слънце. Ако искате да подготвите почвата предварително преди засаждане, може да изкопаете през есента смес за саксии от домати, зеленчуци и билки, почвен подобрител или добре изветрял животински тор през есента и го оставете да се утаи през зимата.
Най-добрият метод за засяване на ЛУК за добра реколта
Още: Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила
Още: Засаждане на разсад от домати през 2025 - кога е най-добре да го направите
Как да засадите лук?
Лукът може да се отглежда от семена, но е доста по-лесно да се направи от „комплекти“. Това са млади луковици, отгледани специално за разсаждане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате богата реколта от зелен лук на перваза на прозореца?
Преди да засадите е добре да подготвите почвата, като прекопаете и почистите избраното място от плевели. Потъпчете почвата, за да я уплътните леко, и загребете, за да получите равна повърхност с лека, ронлива текстура.
Между отделните насаждания оставете 20 см разстояние, като върховете на младите луковици трябва да се показват над почвата. Следвайте инструкциите на етикета за засаждане на разсад. Оставете 30 см между редовете.
След засаждане полейте добре, за да се утаи почвата около новите растения. Може да покриете района с мрежа, за да спрете птиците да издърпват младите растения.
Още: Най-важните градински задачи за януари: Подгответе се за една благодатна и цветна година
Още: Защо орхидеята има жълти листа: Най-честите причини и как да проверите дали е болна
Най-важното при отглеждане на ЛУК в градината, за да имате голям успех
Грижа за лука
- Почиствайте плевелите около лука на ръка, защото окопаването между редовете рискува да повреди листата и върховете на луковиците
- Поливайте редовно в сухи периоди.
- Отстранете всички цветни шипове веднага щом се появят.
- Когато листата започнат да пожълтяват, спрете да поливате - това означава, че луковиците започват да набъбват.