Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Боровинкови храсти във вашата градина: Ето как

20 март 2023, 15:44 часа

Боровинките са не само много вкусни, но и изключително полезни за цялостното здраве. Те са с високо съдържание на хранителни вещества, антиоксиданти, фибри, витамини, укрепващи здравето полифеноли. Смятани са за суперхрана.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Боровинковите храсти не са само чудесно плодно растение, но и привлекателно допълнение към цялостния ви пейзаж. Отглеждат се лесно, стига да им осигурите правилните почвени условия.

Съвети при засаждане на КЪПИНИ: Опитните градинари споделят

Кога да засаждате боровинкови храсти?

Боровинките могат да се засаждат през пролетта или късната есен, освен в най-студените райони.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Избор и подготовка на място за засаждане

Изберете слънчево място, защитено от вятър и недобри условия. Храстите не трябва да бъдат изложени на сурови, сухи ветрове. Биха се справили със сянката, но по-добре изберете слънчев терен за тяхното засаждане.

Не засаждайте боровинки твърде близо до дървета, тъй като дърветата не само ще блокират слънчевата светлина, но и ще изсмучат влагата в почвата.

Боровинката е растение с плитък корен. Следователно се нуждае от почва, която задържа влагата, но също така се дренира добре и не остава мокра.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

pH на почвата в идеалния случай трябва да бъде между 4,0 и 5,0, кисела. Почвата може да се подкисли чрез смесване на малко количество гранулирана сяра в почвата няколко месеца преди засаждането.

Ягоди или боровинки: Кои са по-полезни и как да изберете

Как да засадите боровинкови храсти?

Съвет: Внимавайте да не ги засадите твърде дълбоко. Кореновата топка трябва да е точно под повърхността. Изкопайте дупки с дълбочина около 50 см и ширина 45 см.

Разпределете храсти на разстояние 1,5 м един от друг в ред, с най-малко 2,5 м между редовете. Пригответе смес за засаждане от 2 части глинеста почва и една част плесен от дъбови листа, торфен мъх, отлежали дървени стърготини или компост и поставете слой от тази смес на дъното на дупката.

Поставете храста в дупката с кореновата топка и уплатнете с пръст. Нанесете тора един месец след засаждането, а не по време на засаждането. Нанесете 14 гр от 10-10-10 тор в лента около растението на 15-30 см от короната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес