Всеки градинар иска да прибере богата реколта от едри зеленчуци. Но не всеки знае как да го постигне без химия. Тайната е в правилното подхранване на растенията. Ето кои са най-ефективните методи, на които опитните градинари разчитат.
Тайната на едрите зеленчуци в градината
Например банановите кори, заровени под доматените храсти, ще ги снабдят с калий, който е отговорен за размера и сладостта на плодовете.
Яйчените черупки, стрити на прах, ще намалят киселинността на почвата и ще добавят калций, предотвратявайки гниенето в на цветовете. А обелките от лук, сварени във вряща вода и разредена в съотношение 1:5, са отличен антисептик и източник на флавоноиди за зеленчуците в градината.
Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на зеленчуци
Но най-важното е да не прекалявате. Дори органичната материя трябва да се добавя в премерени дози: хумус - 1 кофа на квадратен метър, пепел - енда чаша на корен.
Какво още е важно за богатата реколта от едри зеленчуци
Редувайте кореново подхранване с листно. Пръскането на листата с разтвор на борна киселина (2 гр на 10 л вода) ще увеличи количеството от плодове, а пръскането със суроватка (1 л на 10 л вода) ще предпази от брашнеста мана.
Но градинарите с опит напомнят, че гигантските размери на зеленчуците не винаги са плюс. Понякога големите плодове губят вкус, така че експериментирайте с повишено внимание.
При каква температура е най-добре да се засаждат зеленчуци в градината?
За да растат зеленчуците наистина големи, те се нуждаят от пространство. Например, засадете тикви на разстояние 1,5-2 метра от други растения. Оставете не повече от 2-3 яйчника на един храст - по този начин цялата енергия ще отиде в тях. А за моркови или цвекло изберете дълбоко изкопани лехи без камъни, за да не се деформират кореноплодите. Подхранвайте ги с фосфор (костно брашно) и калий (пепел) в средата на сезона, за да стимулирате растежа.
И не забравяйте за водата. Гигантските зеленчуци изискват много влага, особено по време на периода на растеж на плодовете. Инсталирайте система за капково напояване или мулчирайте лехите с дебел слой слама. Но избягвайте преполиването: редувайте поливането с разрохкване на почвата, за да позволите на корените да дишат.
За растенията са важни няколко фактора: количеството светлина, температурата, влажността, наличието на хранителни вещества в почвата, близостта до друга флора и липсата на вредители. Важно е да планирате местоположението на насажденията според нуждите на всяка култура във всеки един аспект: изобилието от влага, например, не може да замести липсата на светлина и обратно. Също така е важно да се вземат предвид характеристиките на климатичната зони. Ако е необходимо, да се изберат зонирани сортове и хибриди.
3 зеленчука, които трябва да засадите до средата на март за ранна реколта