Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Билката, която всеки градинар трябва да засади в градината си

11 февруари 2025, 16:18 часа

Опитните градинари отдавна засаждат една билка в градините си и това не е случайно. Оказва се, че това растение носи големи ползи в различни аспекти. Най-често се използва като жив плет, особено в райони с горещ и сух климат. От естетическа гледна точка растението подобрява външния вид на градината. Пелинът изглежда особено добре в комбинация с по-тъмна зеленина.

Ползи от пелина в градината

От практическа гледна точка пелинът се използва като вид репелент срещу насекоми. Той плаши последния с острата си миризма, която малките градински вредители не понасят. И много птици, например врабчета, скорци, орли, носят пелин в гнездата си - по този начин се предпазват от бълхи и кърлежи. По отношение на съвместимостта на пелина с други растения, тогава на първо място си струва да се отбележи неговото „приятелство“ с камбанки, лавандула и сантолина.

Билката на Йоан Кръстител - жълт кантарион

В допълнение, розите също ще бъдат добри съседи на пелина - последните ще получат защита от атаки на листни въшки. Тъй като пелинът реагира добре на подрязване, растението може да се оформи на малки топки. По този начин получавате оригинална украса за вашата градина. 

Други ползи от пелина в градинарството

Много любители и опитни градинари обръщат специално внимание на събирането и използването на пелин. Тази непретенциозна трева, обикновено считана за плевел, всъщност може да донесе безценни ползи на градината. 

Основната причина, поради която градинарите активно събират и използват пелин, са неговите уникални инсектицидни свойства. Съдържащите се в пелина етерични масла отблъскват много вредни насекоми – от комари и кърлежи до колорадски бръмбари и листни въшки. Достатъчно е да разпръснете пресни или изсушени клони от пелин около леглата, храстите и дърветата - и надеждно ще ги защитите от нахлуването на вредители. Този продукт е особено ценен за отглеждане на зеленчукови, ягодоплодни и овощни култури.

Билка номер 1 при лошо кръвообръщение 

Но полезните свойства на пелина не свършват дотук. Тази трева е отличен зелен тор. При вкопаване в почвата пелинът я обогатява с хранителни вещества, подобрява нейната структура и плодородие. Освен това пелинът е в състояние да потисне растежа на нежелани растения - плевели. Веществата, отделени при разграждането му, възпрепятстват покълването на семената и развитието на кореновата система на други растения. По този начин пелинът помага да се поддържа градината чиста.

Много градинари също така използват пелин за лечение на болести по растенията. Настойките и отварите от тази билка са ефикасно средство срещу гъбични инфекции, бактериални и вирусни заболявания. И, разбира се, пелинът се използва широко в народната медицина. Има противовъзпалителни, антисептични и заздравяващи рани свойства. Поради това се използва за лечение на различни заболявания при човека.

Билката, която предпазва от настинка

Репелентният ефект на пелина става доста забележим, ако приготвите инфузия. Голяма връзка (200-300 гр) от прясната билка залейте с 5 литра вряла вода и оставете да се кисне един час. Напръскайте засегнатите от вредители растения с тази инфузия и броят на насекомите или ларвите ще намалее значително. Що се отнася до градината, можете да засадите пелин директно под дърво или храст в кръга на ствола на дървото. Тогава ще се прояви и репелентният ефект на растението. Растящ почти близо до ствола, пелинът ще предпази дървото от миграцията на пълзящи вредители и до известна степен ще намали привлекателността на плодовата или ягодоплодната култура за летящи насекоми.

За какви проблеми ни помага билката тученица? 

Също така, запарката от пелин е незаменима в органичното градинарство за борба с мравките. Достатъчно е няколко пъти да полеете мястото, където мравките са разположили своя мравуняк с вече споменатата запарка, и то ще загуби всякаква привлекателност за тях.

Пелинът има способността да предизвиква алергии при тези, които по принцип са податливи на това заболяване или вече имат свръхчувствителна имунна система. В този случай количеството пелин, засадено в градината, няма значение: при ветровито време и по време на цъфтежа дори едно растение може да предизвика алергична атака.

Лекар: Тази билка е най-силният природен антибиотик

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес