Маната е често срещано заболяване по доматите, което е трудно да се контролира. Препоръки за борба с него включват: правилно сеитбообращение, редовно поливане, отстраняване на листната маса и използване на народни средства.
Как да се борим с фитофтората на доматите?
Ако искате да предотвратите заболяването, трябва да предприемете мерки още при засаждане на плодовете. Не трябва да засаждате домати на едно и също място всяка година - важно е да спазвате правилата на сеитбообращението.
Поливането на домати също е важно - не трябва да позволявате на влагата да застоява. Спорите на фитофтората могат да се размножават най-бързо при такива условия. Поливането е най-добре да се извършва сутрин. Но когато има продължителни дъждове, можете напълно да се откажете от напояването на почвата.
Пръскане на доматите с чесън - кога и как се прави
Също така не забравяйте да извършите процедура за премахване излишните листа - премахнете половината от зелената маса на всеки храст. Това важи особено за високите сортове домати.
Народни методи за борба с маната
За да се преборите с маната, можете да закупите специални продукти в магазина, но ако не искате да използвате химикали, можете да опитате народни методи.
Млечна суроватка - необходимо е да се напръска върху листата на доматите, като предварително се разрежда в равни пропорции с вода. Добре е този разтвор да се прилага всеки ден.
Инфузия от чесън с калиев перманганат - за да я приготвите, трябва да залеете 100 грама чесън с чаша вода. Оставете за един ден, след което прецедете и добавете 10 литра вода и 1 грам калиев перманганат. Доматите трябва да се пръскат на всеки 10 дни.
Пепел - нейното поръсване между редовете също може да даде положителен резултат. Това трябва да се направи седмица след засаждането.
Разтвор на мляко с йод - един литър обезмаслено мляко трябва да се разреди в 10 литра вода, да се добавят 15 капки йод и да се пръскат доматите с този разтвор на всеки две седмици.
Мая - тя може да спаси домати от фитофтора, ако третират растенията с нея в началния стадий на инфекция. За целта 100 грама мая трябва да се разредят в 10 литра вода и с този разтвор да се обработват храстите веднъж месечно.
Защо фитофтората се появява по доматите?
Черните петна от фитофтора могат да засегнат както листата на растението, така и самите плодове. Има няколко фактора, които могат да създадат благоприятна среда за развитието на фитофтора :
- гъсто засаждане;
- температурни промени, промени във времето;
- слаби растения;
- калцификация на почвата;
- чести дъждове;
- влажно и хладно време.
Сложете това във водата за поливане на чушките и доматите през юни - реколтата ще е 2 пъти по-богата