Астрите могат да се засаждат през пролетта или есента, но ако искате ранен и обилен цъфтеж, по-добре е да ги засадите преди зимата. Но как да го направим правилно? В случая е важно и след засаждането да се използва пепел.
Още: Кои хитрости при засаждането на ягоди ни дават богата реколта?
Още: Какви грешки се допускат най-често при засаждане на дървета?
Подготовка на семена
Можете да закупите семена или да ги съберете сами от миналогодишните цветя. Ако събирате семена, трябва да го направите в сухо и слънчево време, когато те са напълно узрели. Семената на астрата могат да се съхраняват в хартиени торби или стъклени буркани на сухо и тъмно място до засаждането.
Избор на място и почва
Това цвете, известно ощ като богородичка, обича слънчеви места без течение. То не понася застой, така че почвата трябва да е рохкава, плодородна и добре дренирана.
Отглеждане на астри - какво трябва да знаете?
Още: Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината
Още: Кои зеленчуци растат най-добре след краставици?
Можете да подобрите качеството на почвата, като добавите хумус, компост, торф или пясък.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо опитните градинари заравят корите от този плод в градината?
Още: Само опитните градинари поливат градината си с това вечер
Не се препоръчва да се засаждат астри на същото място, където растат други цветя, за да се избегне заразяване с вредители и болести.
Засаждане
Можете да засадите богородичка на открито или в саксии, които след това д поставите на топло място.
За да засадите в открита земя, трябва да направите малки дупки на разстояние 20-30 см една от друга и да ги поръсите с дървесна пепел, за да предотвратите гниенето на семената.
Още: Само опитните градинари слагат това в компоста
Още: Кога е най-правилното време за сеене на пролетната маруля?
След това трябва да поставите 2-3 семена от астра във всяка дупка и леко да ги притиснете към почвата. Поръсете тънък слой пръст отгоре и леко го уплътнете.
След засаждането трябва да поливате насажденията с топла вода и да ги покриете със сухи листа, слама или дървени стърготини, за да ги предпазите от замръзване.
За да засадите в саксии, трябва да изберете достатъчно просторни контейнери с дупки, да ги напълните със смес от торф, пясък и хумус и да засадите семената по същия начин, както в открита земя.
След засаждането трябва да поливате саксиите и да ги поставите на топло и светло място, например на перваза на прозореца или в оранжерия.
Грижата за това цвете през зимата не изисква много усилия. Основното нещо е да не позволявате почвата да се наводнява и да не премахвате покритието от насажденията на открито до пролетта.
Ако зимата има малко сняг, можете леко да поливате насажденията веднъж месечно с топла вода. Ако зимата е снежна и мразовита, тогава изобщо не е нужно да поливате насажденията.
Ако отглжедате цветето в саксии, поливането трябва да е редовно, но оскъдно, за да поддържа почвата влажна, но не прекалено влажна.
Също така е необходимо да се осигури достатъчно осветление и вентилация, така че да не се разтягат и да не се разболяват.
В края на зимата или началото на пролетта можете да подхраните астрите със слаб разтвор на минерални торове, за да стимулирате растежа и цъфтежа им.
Ако сте засадили и се грижите правилно за това цвете преди зимата, тогава през следващата година ще получите ранен и изобилен цъфтеж.
То може да продължи да цъфти до замръзване, ако редовно премахвате изсъхналите цветя и го подхранвате.
Още: Астри: Какво трябва да знаете за отглеждането?