Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Астрата ще цъфти с пищни цветове, ако при засаждане я поръсите с това

13 ноември 2023, 14:33 часа

Астрите могат да се засаждат през пролетта или есента, но ако искате ранен и обилен цъфтеж, по-добре е да ги засадите преди зимата. Но как да го направим правилно? В случая е важно и след засаждането да се използва пепел.

Подготовка на семена

Можете да закупите семена или да ги съберете сами от миналогодишните цветя. Ако събирате семена, трябва да го направите в сухо и слънчево време, когато те са напълно узрели. Семената на астрата могат да се съхраняват в хартиени торби или стъклени буркани на сухо и тъмно място до засаждането.

Избор на място и почва

Това цвете, известно ощ като богородичка, обича слънчеви места без течение. То не понася застой, така че почвата трябва да е рохкава, плодородна и добре дренирана.

Отглеждане на астри - какво трябва да знаете?

Можете да подобрите качеството на почвата, като добавите хумус, компост, торф или пясък.

Не се препоръчва да се засаждат астри на същото място, където растат други цветя, за да се избегне заразяване с вредители и болести.

Засаждане

Можете да засадите богородичка на открито или в саксии, които след това д поставите на топло място.

За да засадите в открита земя, трябва да направите малки дупки на разстояние 20-30 см една от друга и да ги поръсите с дървесна пепел, за да предотвратите гниенето на семената.

След това трябва да поставите 2-3 семена от астра във всяка дупка и леко да ги притиснете към почвата. Поръсете тънък слой пръст отгоре и леко го уплътнете.

След засаждането трябва да поливате насажденията с топла вода и да ги покриете със сухи листа, слама или дървени стърготини, за да ги предпазите от замръзване.

За да засадите в саксии, трябва да изберете достатъчно просторни контейнери с дупки, да ги напълните със смес от торф, пясък и хумус и да засадите семената по същия начин, както в открита земя.

След засаждането трябва да поливате саксиите и да ги поставите на топло и светло място, например на перваза на прозореца или в оранжерия.

Грижата за това цвете през зимата не изисква много усилия. Основното нещо е да не позволявате почвата да се наводнява и да не премахвате покритието от насажденията на открито до пролетта.

Ако зимата има малко сняг, можете леко да поливате насажденията веднъж месечно с топла вода. Ако зимата е снежна и мразовита, тогава изобщо не е нужно да поливате насажденията.

Ако отглжедате цветето в саксии, поливането трябва да е редовно, но оскъдно, за да поддържа почвата влажна, но не прекалено влажна.

Също така е необходимо да се осигури достатъчно осветление и вентилация, така че да не се разтягат и да не се разболяват.

В края на зимата или началото на пролетта можете да подхраните астрите със слаб разтвор на минерални торове, за да стимулирате растежа и цъфтежа им.

Ако сте засадили и се грижите правилно за това цвете преди зимата, тогава през следващата година ще получите ранен и изобилен цъфтеж.

То може да продължи да цъфти до замръзване, ако редовно премахвате изсъхналите цветя и го подхранвате.

Още: Астри: Какво трябва да знаете за отглеждането?

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес