По-вкусни от домашно отглежданите плодове и зеленчуци няма. Колкото и внимателно да ги подбирате на пазара, вкусът им няма да се доближи до домашните патладжани, домати, краставички, тиквички и други.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Всеки опитен градинар ще потвърди, че патладжанът е труден за отглеждане. Това е и една от причините малцина да се осмеляват да го засадят в градините си. Ако обаче знаете кои са основните грешки и ги избегнете, добрата реколта ви е гарантирана.
Ето кои са грешките, които никога да не допускате, когато отглеждате патладжани:
1. Късно засаждане;
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Винаги засаждайте патладжана на време, защото иначе рискувате реколтата да не е задоволителна. Това се отнася най-вече за семената, от които произвеждате разсад.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Какво точно е патладжанът? Любопитно
2. Не поливайте прекалено често растението;
Това е втората грешка, която трябва да се опитате да не допускате, защото прекалено честото поливане може да доведе до появата на гъбични инфекции, както и трудности при самото опрашване.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Запомнете, че кореновата система на патладжаните се намира в горния слой почва, затова и липсата на влага е също толкова вредна. Докато поливате сините патладжани, не бива да мокрите листата им, защото по този начин рискът от заболявания расте. Желателно е да поливате зеленчуците с топла вода.
3. Не прекопавайте почвата в дълбочина.
Поредната грешка, която много от неопитните градинари допускат и накрая се чудят защо реколтата не е такава, каквато са очаквали. Когато отглеждате патладжани, е добре да разрохквате почвата, но не и в дълбочина повече от 5 см. Правете това след поливане.
Пържете патладжана така и той няма да задържи никаква МАЗНИНА
Това са трите основни грешки, които да внимавате да не допускате, ако не искате накрая времето, трудът и усилията ви да са на вятъра.