Отглеждането на зеленчуци от хранителни отпадъци е забавен начин за повторно прибиране на реколтата.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
1. Зелен лук
Най-често срещаното растение, което се отглежда за зеленина. Ако от зеления лук остане долната бяла част, тогава перата могат да се получат отново. Поставете стръкчето в чаша с вода, така че течността да стигне до средата на луковицата. Сменяйте водата през ден, скоро лукът ще даде корени и след две седмици отрежете първата реколта.
2. Праз лук
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Този сорт лук се отглежда по същия начин като зеления. Поставете луковиците във водата, сменяйте течността и изчакайте корените. Празът може да се засади в съд с пръст или да се остави в чаша.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
3. Салата
Марулята Ромен обикновено се продава с корени в малки чаши. Внимателно отстранете растението, прехвърлете в съд с вода. И когато листата започнат да растат, пресадете в контейнер с почва и не харчете големи пари за зеленина.
Не яжте тези зеленчуци сурови - съдържат вредни токсични вещества
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
4. Бяло зеле
Глава зеле е трудна за покълване, но с пънчето е доста бързо. Принципът е същият: сложете го в чаша с вода, сменете течността, уверете се, че зелето не е започнало да гние. Веднага след като се оформят корените, пресадете в контейнер с почва.
5. Джинджифил
Растението е популярно през зимата, когато е необходима подкрепа за имунитета. От настъргания и сух корен се прави чай от джинджифил с полезни добавки – мед, канела, мента, лимон. Life hack : полезна коренова култура може да се отглежда при домашни условия. Сложете част във вода, скоро ще поникнат издънки. Засадете в саксия с пръст, поставете на южния перваз на прозореца.След известно време коренът може да бъде изкопан, отрязан и върнат на земята.
6. Морков
Младите моркови се добавят към салати, супи, месни ястия. Зеленчуците са здрави и вкусни. След почистване не изхвърляйте горната част, поставете я в съд с вода и капак. Самата коренова култура, разбира се, няма да расте, но листата ще поникнат. Между другото, пресни блатове се получават по същия начин от цвекло или репички. За покълване можете да използвате не само вода, но и мокър пясък.
Това са НАЙ-полезните пролетни зеленчуци
7. Китайско зеле
Отрежете долната част на пекинското зеле (около 5 сантиметра). Сложете в чаша, поставете на хладно място и сменяйте водата на всеки 2-3 дни. Стъблото ще даде корени, а след две седмици ще се появят нови листа от горната част. Откъснете големите, оставете малките да растат.
8. Целина
Отрежете розетката в долната част на стъблото, поставете във влажна среда. След 7 дни ще поникнат млади листа - което означава, че е време за пресаждане в саксия с хранителен субстрат. При достатъчно осветление ще се развие много бързо и няма да се налага да бягате до магазина за добавка.
9. Ананас
Ананасът не е зеленчук, но не случайно е попаднал в нашата селекция: плодът може да се отглежда от върховете. Не изхвърляйте горната част с листа, изсушете за няколко дни и засадете в добре дренирана почва. Расте бавно, но лесно понася сушата. Първите плодове ще се появят след 2 години. Между другото, цъфти много красиво, можете да го отглеждате не за храна, а за декоративни цели.