За някои растения измръзването е най-лошото предизвикателство. Ранните разсади на домати, чушки, бамя и летни тикви просто не могат да издържат на най-незначителните хладни нощи. Това означава, че за нетърпеливите градинари бедствието може да настъпи още преди началото на вегетационния период.
Още: Сега е най - доброто време за пресаждане на петуниите
5 бързи решения за предпазване от слана
Листата са невероятни за предпазване на млади или чувствителни към замръзване растения, когато температурата се понижи. В повечето градински лехи те могат да се покрият с дебел слой листа, колкото и дълго да продължи студеният фронт. За младите дървета или храсти - фиданки - просто трябва да се натрупат листа около тях, докато студът отмине.
Сламата, повече или по-малко, може да се използва по същия начин като листата. Тя е полезна, когато човек - подобно на мнозина - не разполага просто с купчина листа, които да чакат наоколо, за да спасят положението.
Стари одеяла и чаршафи или пък рогозки и брезенти могат да бъдат достатъчна защита, когато става въпрос за леко замръзване или опасност от слана. Те могат да се преметнат през градинските лехи или да се окачат на дърветата за през нощта. Те предпазват растенията от непосредственото заледяване за кратко време. Въпреки това многото дни на студено време, особено влажно и студено, могат да се окажат проблем.
Още: Стъпка по стъпка: Как да засадите лавандула в градината си
Картонените кутии са подходящи за ситуации, при които в градините има само няколко растения за защита. Картонените кутии могат просто да се поставят върху тях за през нощта, като не позволяват на замръзващата сутрешна роса да увреди растенията.
Каничките и бурканите, независимо дали са стъклени или пластмасови, могат да се използват за много малки разсади, като те дори ще се затоплят през деня. Само не забравяйте, че ако времето се задържи няколко дни, растенията ще имат нужда от свеж въздух, затова всеки ден или два повдигайте буркана или кана.
4 Инфраструктурни решения за градината против слани
Хладилните рамки по принцип представляват дървени сандъци без дъно със стъклен капак, които се поставят над градинските лехи. Те пропускат слънцето през деня, като често се нагряват до такава степен, че се налага да бъдат отворени. През нощта те задържат топлината. Хладилните рамки могат да променят температурата с десет градуса без проблем.
Още: 3 сорта рози, които трябва да имате в градината си
Отопляеми лехи могат да се изградят с помощта на малко маркуч за напояване или черен градински маркуч и купчина компост. Навийте маркуча в компостната купчина, прокарайте го в лехите и го напълнете с вода. Топлината на компостната купчина ще затопли водата, която ще продължи да циркулира, като на свой ред ще затопли градинските лехи.
Ориентацията към юг наистина трябва да бъде стандартното разположение на градинските лехи в северното полукълбо. Слънцето е на юг от нас, така че когато градинските лехи са отворени към юг (екватора) и защитени от север (полюса), те се затоплят през деня.
Топлинната маса е характерна особеност на предмети като камъни, тухли и вода, които абсорбират топлината от слънцето, когато времето е топло през деня, и бавно отделят тази топлина, когато през нощта изстине. Поставянето на камъни, тухли или водни резервоари в градините пренася дневната топлина до вечерта.
Още: Безопасна грижа за цветята у дома: Как действа маслото от нийм
Засаждане с мисъл за последната слана
Истината е, че най-добрият начин да предпазите растенията от слана е да ги засеете разумно. Някои растения просто не могат да издържат на студа и трябва да бъдат засадени на закрито, за да се пресадят, или да се оставят в списъка със задачи за по-късно. От друга страна, много растения могат да издържат на застудяване, така че когато се появи нуждата от нещо в земята, най-добре е да се придържате към растенията, които все пак могат да издържат на застудяване.
Още: 4 безпогрешни признака, че градината ви е застрашена от измръзване