Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 зеленчука, които да засадите през януари, за да се радвате на богата реколта

10 януари 2025, 15:03 часа

Независимо дали започвате да се рижите за зеленчукова градина за първи път тази година или сте опитен градинар. Тогава може би вече се замисляте дали да не започнете отглеждане на зеленчуци за студено време от семена на закрито, в оранжерия. Предлагаме ви едно кратко ръководство за някои от най-добрите зеленчуци за ранно начало на градинарския сезон.

Още: Най-важните градински задачи за януари: Подгответе се за една благодатна и цветна година

Съвети за стартиране на семена на закрито

В повечето райони отглеждането на семена навън през януари просто не е възможно. Земята е или замръзнала, или покрита със сняг, или предстои слана. Но можете да започнете някои семена на закрито, за да ги оставите да покълнат и да поникнат. Ако определите правилното време, трябва да сте готови да трансплантирате разсад на открито след средната последна дата на замръзване.

Когато започвате със семена, следвайте специфичните инструкции на опаковката със семена за всеки зеленчук. Като цяло, най-добре е да използвате лека смес за саксии или смес, предназначена специално за начални семена. Трябва да се отцеди много добре.

Използвайте и контейнери с добър дренаж. Специално проектираните тави за семена, са идеални. Поддържайте семената влажни и топли, докато покълват. Почвата трябва да е влажна, но не подгизнала и тавата трябва да бъде покрита с найлон, за да задържа влагата. За да поддържате тавите топли ги поставете на топъл прозорец. След като семената са покълнали, можете да разредите разсада, за да предотвратите струпване. Уверете се, че получават много слънчева светлина, след като листата са видими.

Още: 5 причини коледната ви звезда да умира: Ето как да я спасите, преди да стане твърде късно

Стартиране на семена на открито

Рискувайте директното засяване на семена на открито през януари само ако живеете в климат с много мека зима. Все пак можете да рискувате, ако защитите семената си. Използвайте слама или друг мулч, за да ги покриете и предпазите от замръзване. Ако вашият район е по-граничен, обмислете използването на студени рамки, за да започнете семена в началото на годината.

Зеленчукови семена, които можете да засадите през януари

Отглеждането на зеленчуци през януари е чудесен начин да започнете градинарския сезон, но зависи до голяма степен от вашата зона на отглеждане. Изберете зеленчуци според последната си дата на замръзване, колко дълго планирате да ги отглеждате на закрито и кога могат да бъдат трансплантирани навън.

  • Лук

Лукът е идеален за започване през януари в много зони на отглеждане, защото му отнема много време, за да узрее.

Още: Това е най-добрият начин за покълване на семена навън през зимата

Когато отглеждате лук, оставете го да достигне 13 или 15 см. височина. След това отрежете върховете обратно на 8 см. Продължете да повтаряте това, докато дойде време за трансплантация на лука на открито. Това ще помогне на растението да вложи повече енергия в растежа на корените и луковиците. Ако отглеждате зелен лук, не отрязвайте стъблата.

  • Кейл

Кейлът е зеленчук за хладно време. Ако имате меки зими, можете да засеете семена директно на открито през януари и да започнете да прибирате реколтата през пролетта.

Ако сте на място с много студени зими, засейте семената вътре в края на януари. Те трябва да са готови за трансплантация след около пет седмици. Кейлът всъщност има по-сладък вкус, когато е преминал студен период.

Още: Как и кога да засадите бадеми в задния двор

  • Чесън

В по-студен климат чесънът обикновено се започва през есента. Ако сте пропуснали този прозорец, все още можете да го засадите през януари и да получите добри резултати. Използвайте семена от реномиран продавач. Чесънът от магазина за хранителни стоки обикновено се третира с инхибитор на растежа.

Поставете скилидките в плитки саксии и ги поставете на студено място, като гараж. Те се нуждаят от около два месеца по-ниски температури, за да се развият. Поддържайте почвата влажна и проверявайте саксиите в средата до края на пролетта за растеж.

  • Броколи

Броколите са зеленчук за хладно време, който може да започне да се яде през януари. Изберете сорт въз основа на времето на зрялост и вашата зона на отглеждане.

За по-студени и дълги зими изберете вид с по-дълъг период на зреене, до 100 дни. Или за по-топлите райони изберете бързорастящ сорт като хибридни броколи Castle Dome.

  • Зеле

Друг зеленчук за хладно време, зелето започнато през януари, ще бъде готово за наслада през пролетта. Можете да се насладите на двойна реколта, като започнете друг кръг от зеле през лятото, за да приберете през есента.

Още: Собственичка на цветарски магазин разкри трик, с който растенията не изсъхват

Опитайте различни видове зеле за повече разнообразие: зелено, лилаво и напа зеле могат да се отглеждат от януари.

  • Грах

Вкусният грах понася леки студове. Можете да започнете да сеете семена през януари и да рискувате да ги трансплантирате на открито през пролетта, в зависимост от датата на последното замръзване.

Ако живеете в по-топъл район, където земята не замръзва през зимата, можете да засеете семена директно навън. Нарежете семената, преди да ги засадите, за да подобрите степента на покълване.

  • Микрозелени

Това е лесно януарско отглеждане за всеки на всяко място. Идеята на microgreens е зеленчуците да се отглеждат достатъчно дълго, за да се получат нежни бебешки зеленчуци, които можете да ядете. Можете да направите това на закрито по всяко време на годината. Те растат бързо и са готови за прибиране и употреба в рамките на дни или до една седмица след покълването на семената.

Членовете на семейство Brassica са идеални за отглеждане на микрозелени растения: броколи, репички, карфиол, зеле, къдраво зеле, рукола и горчица. Не се нуждаете от много място, за да отглеждате микрозелени растения. Поставете няколко малки тави на слънчев кухненски прозорец.

Още: Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес