Грахът се засажда не само, за да се прибере добра реколтата за зимата, а също и като спомагателна култура. Известно е, че растението е добро за освежаване състава на почвата, като отделя азот.
Може би затова много хора са на мнение, че на саденето на полезна култура не е нужно да се отделя особено внимание. Но без трикове в селското стопанство няма как да разчитате да имате успех.
Ще ви споделим какви трикове при отглеждането на грах трябва да знае всеки градинар, за да се радва на добра реколта.
7 двойки растения, които не могат да бъдат засадени в една градина
1. Граховите зърна не трябва да се чакат да покълват, т.е. не е необходимо. Достатъчно е да ги накиснете за кратко, не повече от 12 часа в най-обикновена вода. Може да се загрява до 25-30 градуса преди засаждане в продължение на няколко дни.
2. Саденето се извършва във влажна почва. Така зърната постепенно набъбват и покълват. Дълбочината на засаждане е 3-5 см с интервал от 3-4 см, а разстоянието между редовете е 30-40 см. Саденето се осъществява при температура 7-10 градуса по Целзий, но по-добре при +15.
3. Бобовите растения обичат плодородна почва. Ако се сложи и органична материя за засаждане, тогава вместо шушулки ще има един връх, така че тези торове се използват под предишни култури. На бедна почва през есента можете да добавите хумус за копаене - 1-2 кг на квадратен метър.
Опитните градинари знаят кой зеленчук до кой може да се сади - първата стъпка към богатата реколта
4. Азотното подхранване за тези култури през вегетационния период рядко се използват и то само в бедна почва. По принцип грахът рядко се подхранва.
5. Много по-важно е да се осигурят опори, особено за високите сортове. Но маломерните могат да се отглеждат в подови настилки.
6. Прищипването се препоръчва само при високите сортове, за допълнително разклоняване и по-високи добиви.
7. Беритбата започва 8-10 дни след цъфтежа. На 12-15 ден все още може да се прибере крехък зелен грах, а по-твърди зърна могат да се получат, ако грахът се остави да расте по-дълго.