Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 възможни грешки, поради които орхидеята не иска да цъфти

05 март 2022, 16:15 часа

Свикнали сме да купуваме главно цъфтящи орхидеи. Но има период на покой след цъфтежа. Периодите на цъфтеж и покой са различни за всяка орхидея и най-вече непознати за любителите. Нека видим кои са шестте причини, поради които орхидеите не биха цъфтели.

Традиционен или интензивен метод на отглеждане

Всички видове орхидеи, продаващи се на пазара, са размножавани и отглеждани в специален тип индустриални оранжерии, предимно по интензивен начин. Целта на метода е да провокира орхидеите да се развият и цъфтят по възможно най-бърз начин чрез прилагането на стимуланти за растежа им и цъфтене. При традиционния начин просто се наблюдава жизнения цикъл на орхидеята.

В него са ясно изразени всички жизнени цикли на растението: растежът, цъфтежът, покоят - всичко се случва във времето на растението. Гъсто засадените орхидеи биха могли да цъфтят в домашни условия  по всяко време на годината. Докато  в индустриалната оранжерия ще чакат подходящите условия, с които е свикнала. Орхидеите в традиционните системи за отглеждане ще преминат през период на покой и цъфтеж.

Условия за отглеждането

За да е възможно вашето растение да се чувства комфортно и цъфтежа му да бъде успешен, е необходимо да отговаря на определените изисквания за микроклимат: максимална светлина, относителната влажност, качественият субстрат, температурата. Също така трябва да сте наясно с естествените признаци на орхидеите, на които те реагират, когато цъфтят.

Пресаждане и избор на субстрат

Основното правило за правилно пресаждане и избор на субстрат е да се пресажда възможно най-малко. Или по-точно, присаждането се извършва само когато субстратът започне да вреди на растението. Субстратът за епифитни орхидеи е смес от кора, мъх, торф и въглен. За земни орхидеи - добавете кора, мъх, пясък, дървени въглища, тор към почвената смес.

Правилен избор на обем

Колкото по-тясно е пространството на корените и, толкова по-голям е успехът на цъфтежа на орхидеята. Това правило е важно за всички растения, които цъфтят. Неправилно е да се смята, че орхидеите се нуждаят от много място.

Местоположение

Епифитните орхидеи могат да бъдат спокойно поставени на стенни рафтове. Растежът на листата на орхидеята е естествен процес на развитието и. Листата са техни органи за съхранение и колкото повече са като количество, толкова по-силно е самото растение. Но трябва да знаете, че ако орхидеята не цъфти през втория и третия сезон и само израстват нови листа, това е резултат от неправилното и подхранване.

Подхранване на растението

За цъфтежа на всяко растение са ви необходими хранителни вещества в правилни пропорции на основните елементи - фосфор, калий и азот. Фосфорът и калият в торовете трябва да са по-високи от азотните. Необходим е и правилен баланс на микроелементи, тъй като орхидеите с дефицит на микроелементи няма да цъфтят.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес