Втората половина на лятото е свързана с активно прибиране на реколтата. Но не всички култури са готови да угодят на градинаря.
Още: Как да предпазите ранните картофи от сланата и студа?
Още: Отгледайте хрупкави краставички за перфектната туршия - важни тънкости в процеса
Зелето, например, тъкмо започва да расте активно и се нуждае от повишено внимание. Наистина, за да получите големи, вкусни и здравословни зелки през октомври, ще трябва да работите упорито през юли-август. 5 задължителни събития изискват специалното ви внимание.
1. Редовно поливане
Зелето има големи листа, така че площта на изпарение е огромна. То се нуждае от много влага. Поливането на лехите трябва да бъде изобилно и редовно.
Още: Мулчиране на цветята: Как се прави
Още: За сочни и вкусни ягоди - заложете на тези три съвета
Не можете да поливате зелето обилно и рядко. Зелките ще се напукат от голямото количество влага след нейния дефицит. Това е характерно за ранните сортове, които имат оформени големи глави към края на лятото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ослепителни цветя за балкона: Комбинациите, които ще го преобразят
Още: Коприва: Как е правилно да се използва като тор в градината
Добрата новина е, че зелето може да се полива със студена вода.
Ако искате да съхраните киселото зеле през лятото, направете ето ТОВА
2. Торене
Още: Доматите и краставиците ще дават реколта до есента: Трябва ви само 1 шепа от тази билка
Още: Топ трик: Полейте тиквичките с това и реколтата им няма да има прибиране
Зелето обича да яде, както и да пие. Трябва да му се дава достатъчно храна. Ако леглото е добре подправено от пролетта, можете да го подхранвате веднъж месечно, ако не, тогава веднъж на 10-14 дни. През втората половина на лятото трябва да се наблегне на фосфора и калия.
Можете да купите комплекс, в който тези два елемента присъстват в голямо количество, а съдържанието на азот е минимално. Можете сами да приготвите тор, като разтворите 2 супени лъжици в 10 л вода, 2 с.л. суперфосфат, 1 с.л.. калиев сулфид, 1 ч.л. карбамид.
Зелето също реагира добре на подхранване с пепел (1 супена лъжица пепел на 10 литра вода), особено на кисели почви.
3. Контрол на вредителите
През горещите месеци всички видове вредители са особено активни. И с това е необходимо да се борим през целия този период. Гъсениците се премахват на ръка.
За да се изплашат други вредители, се използват отвари от горчиви и силно миришещи билки (репей, пелин, върхове на домати). Клончета от пелин могат да бъдат поставени върху глави зеле, които са започнали да се връзват. Напоените с катран парцали, постлани в градината, действат добре.
4. Плевене
Борбата с плевелите през втората половина на лятото е по-важна, отколкото през първата. Болестите и вредителите живеят в плевелите, тъй като гъстата зеленина създава подслон, поддържа висока влажност и не позволява на въздуха да циркулира свободно.
5. Грижа за други видове
В допълнение към бялото зеле трябва да обърнете внимание и на другите видове зеле. Много от тях се засяват през юли в градината или се засаждат от разсад в началото на август.
При късното брюкселско зеле прищипете точката на растеж месец и половина преди прибиране на реколтата. И след всяка реколта растението трябва да се подхрани с разтвор на суперфосфат и калиев хлорид (30 g на кофа вода).
Следвайки тези прости правила, можете да получите богата реколта от зеле, която ще зарадва цялото семейство през зимата.