С помощта на някои бабини рецепти може да увеличите цъфтежа на доматите, да ускорите узряването им и да осигурите дългосрочно съхранение на събраната реколта, както и да предотвратите появата на гъбични заболявания.
1. Подхранване на доматите с йод
Йодът е полезен не само за човешкото тяло, но и за градинските култури.
Химическият елемент спомага за ускоряване на процеса на узряване на плодовете и следователно е най-ефективен за подхранване по време на формирането и узряването на доматите. Също така, торенето на почвата с този химичен елемент позволява да укрепите имунитета на храстите. По този начин те се противопоставят на разпространението на късна болест.
Разтворът, който ще накара доматите на растат като луди
За да приготвите разтвора, трябва да добавите 5 капки йод към кофа с вода. Разбъркайте и веднага полейте доматите като за целта използвате около 2 литра течност за всеки корен. Не е препоръчително да оставяте разтвора за съхранение, тъй като активното веществото се изпарява.
2. Подхранване на доматите с пепел
Тази съставка подобрява структурата на почвата, нейния микробиом, подхранва растенията с азот, калий, фосфор и куп други важните елементи. Пепелта е универсална и следователно може да се използва през целия сезон.
Подходяща е за прилагане в суха форма под храстите с последващо разрохкване на почвата. А също и под формата на разтвор - за целта трябва да смесите чаша изгорени суровини в кофа с вода и да я излеете под корените. Ако към този разтвор се добави сапун за пране, тогава може да се извърши листно подхранване на доматите с него. Сапунът ще помогне на състава да се закрепи върху листата на културата.
Хитрите градинари заравят това до доматите и реколтата им винаги е богата
3. Подхранване на доматите с мая
Торът от хлебна мая е източник на аминокиселини, витамини и бактерии, които подобряват състава на земния микробиом. Но най-вече той се използва като естествен стимулант на растежа няколко седмици след засаждането на разсада в градината.
За да подобрите качеството на доматите, трябва да разтворите 1 опаковка суха мая в 5 литра вода, да добавите няколко супени лъжици захар, да настоявате за няколко часа и след това да полетете доматените насаждения. Но е важно да запомните, че дрождите се хранят с калий и калций, изчерпвайки почвата. Съответно, след една седмица е необходимо да се извърши подходящо торене, за да не се наруши балансът на елементите в почвата.
4. Подхранване на доматите с пилешки тор
Органичната материя от животински произход е склад на фосфор и азот. Опитните градинари напомнят, че пилешкият тор може да е твърде опасен - възможно е той да изгори кореновата система на растенията. Преди да го използвате, трябва внимателно да напоите лехите с обикновена вода и едва след това да полеете с инфузията, приготвена от пилешки тор.
Най-добрият тор за доматите се крие в кухненския шкаф
За целта трябва да смесите кофа вода с 2 кг тор, оставете сместа за около седмица, докато потъмнее. Готовият разтвор трябва да се разреди с приблизително 0,5 литра на кофа вода и след това да се използва за поливане. Употребата му е разрешена за възрастни храсти през втората половина на вегетационния период.
5. Подхранване на доматите с оборски тор
Често срещан тор за домати, но се използва главно в смеси с други органични вещества. Половин кофа оборски тор трябва да се излее с кофа вода. Затворете съда с капак и оставете на топло място за една седмица, докато ферментира.
След определеното време инфузията трябва да се разреди с чиста вода, да се добави пепел, биохумус, компост или друга органична материя и да се добави в малко количество под храстите, около 0,5 литра за млади растения и 1 литър за възрастни.
Ще берете доматите в чували, трябват ви само 3 лъжици от това
Подхранването е най-полезно през първата половина на вегетационния период, тъй като азотът доминира в този тор.