Когато отглеждате моркови, всеки иска да получи страхотна реколта - големи и гладки зеленчуци. Но защо морковите понякога се деформират и заприличват на разклонени чудовища?
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Морковите в градинските лехи са един от най-популярните зеленчуци. Не е трудно да се отглежда, реколтата се съхранява дълго време, а вкусът на кореноплод, отгледан в градината, е значително по-добър от купения в магазина.
Но понякога градинарите, изваждайки моркови от земята през есента, са изненадани - как стана така, че кореновата култура не е гладка и равномерна, а крива и грозна?
Основни съвети при засяване на моркови в домашната градина
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Защо морковите се деформират?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Не разреждате. Една от основните причини, поради които морковите растат криво, са удебелените култури. Ако сте поръсили семена върху градинското легло през пролетта и сте забравили за зеленчука, ще получите „криви линии и завъртулки“. Младите моркови трябва да се разреждат - това осигурява на зеленчука достатъчно пространство за растеж. В същото време се опитайте да не повредите корените на разсада, останал в земята. Разстоянието между растенията в един ред трябва да бъде най-малко 5 см.
Лоша почва. Морковите растат зле на тежки глинести почви. Почвата за моркови трябва да е рохкава. Ето защо, на тежки почви е полезно да добавите пясък за копаене в размер на една кофа на квадратен метър.
Не се увличате по органиката. Торенето с пресен оборски тор трябва да се избягва - това е една от причините морковите да растат деформирани. Морковите обичат фосфорно-калиеви торове.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Кога да засадите моркови в домашната градина?
Неправилно поливане. Ако е имало суша и след това сте напоили обилно лехите с моркови, те могат да се напукат. Опитайте се да поливате зеленчука редовно и не забравяйте да мулчирате почвата. Това ще помогне да се запази влагата, да се намалят плевелите и да се предпазят кореноплодите от прегряване.
Между другото, ако лятото е дъждовно, не е необходимо да поливате морковите. Излишната влага е вредна за него: централният корен започва да умира, образуват се малки странични корени и резултатът е разклонено чудовище.
Как да отгледаме моркови?
Друг съвет за градинарите, които се интересуват от добра реколта от моркови, е да засадят лук, грах и маруля до този зеленчук. Помагат си да растат, но е по-добре да не засаждате домати и чушки до моркови.
След второто прореждане на морковите полейте младите растения с разтвор на манган. След три седмици повторете това поливане. За 10 литра вода - 3 g манган и 2-3 g борна киселина. Това е достатъчно за 4 квадратни метра насаждения. Морковите ще бъдат чисти. Не забравяйте да полеете морковите с чиста вода, преди да направите това.
Ако искате да отглеждате моркови за ядене през лятото, засадете семената рано през пролетта. Ако искате да приготвите зеленчук за зимата, засадете по-късно - дори през юни.