Всеки градинар иска да прибере богата реколта от едри и сочни глави чесън.
Постигането на този резултат не е толкова трудно - достатъчно е да се спазят само три прости правила.
1. Правилен избор на място в градината за засаждане на зимния чесън
Някои растения оказват негативен ефект върху развитието на чесъна, така че ще бъде трудно да се прибере прилична реколта, ако те са негови предшественици. Лукът може да се нарече най-лошият предшественик на чесъна, така че лехите, в които е отглеждан лук, трябва да се избягват.
Причината за това се крие във факта, че тези растения страдат от еднакви заболявания.
Перфектната опция е засаждането на чесън след зеле. Градинарите винаги обогатяват почвата с органични вещества, а зелето използва различни хранителни вещества от тези, които са необходими на чесъна. Тиквичките също са добър вариант.
2. Подхранване на почвата с компост или дървени стърготини
Ако почвата е сбита, тогава за чесъна ще бъде трудно да се адаптира към такива условия. Следователно почвата трябва да се подхрани предварително.
Поръсете това в градината и зимният чесън ще стане по-едър от всякога
Дървените стърготини са идеални за коригиране на ситуацията. Можете също така да промените структурата на почвата с компост, но той трябва да е добре изгнил. Някои градинари въвеждат пясък в почвата, което също помага за отглеждането на голям чесън.
3. Подхранване с пепел за намаляване нивото на киселинност на почвата
Чесънът принадлежи към тези култури, които се влияят изключително негативно от повишеното ниво на киселинност. В случая растението ще бъде податливо на гъбични заболявания.
Освен това не може да се отгледа едър и сочен чесън върху кисела почва. Затова тя трябва да се подхрани предварително с пепел.