Всеки градинар трябва да запомни следното: ако засади градинска култура на грешното място, реколтата най-вероятно ще бъде лоша. Това се отнася и за картофите. И в случая нито редовното поливане, нито използването на добри торове, нито борбата с вредителите и болестите няма да помогнат.
Местата, на които не трябва да се засаждат картофи
Прост пример: засаждането на картофи на лошо място ще доведе до твърде малки грудки. И това е най-добрият сценарий. Възможно е зеленчуците просто да изгният. Как да се избегне това? Отговорът е прост: не засаждайте картофи там, където градинската култура може да е в опасност.
Засенчените места са напълно неподходящи за картофи. Тази култура се нуждае от слънчева светлина. Колкото повече слънчева светлина има, толкова по-лесно ще бъде да получите добра реколта.
Отглеждане на картофи за ранна реколта. Какви сортове да засадите?
Отглеждането на картофи в сянката на дървета или сгради води до много бавно развитие на градинските култури. Добивът ще бъде нисък и клубените ще бъдат твърде малки.
Популярната градинска култура не може да се отглежда в ниски и наводнени райони. Там картофите ще останат без достъп до кислород: клубените просто ще изгният.
Грижа за картофите
Основната работа за грижа за ранните картофи, за да се получат високи добиви, е навременната и задълбочена борба с плевелите и разкопаване на почвата. Други мерки включват стимулиране на появата на разсад, активиране на образуването на клубени и предотвратяване на позеленяването на клубените.
Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
При неправилна грижа, загубите на добив от плевели варират от 10 до 70%. Недостатъчната грижа също доведе до повишена инфекция на клубените с болести и намаляване на тяхното качество.
Ранните грижи за картофите и борбата с плевелите се извършват механично, не трябва да се използват хербициди. Съществува принцип, че плевелите трябва да се контролират, преди да могат да се видят, така че приблизително 10 до 14 дни след засаждането на ранните картофи почвата трябва да се обработи фино, но старателно с желязно гребло. В този случай покълналите семена или разсадът на плевелите, които все още не са имали време да станат по-силни, умират.
При силно заплевелени насаждения, преди поникването на издънките на картофите, тази дейност може да се повтори, но трябва да се извърши много внимателно, за да не се повредят картофените кълнове, разположени на самата повърхност на почвата. Когато се появи разсад от картофи, всички грижи трябва да бъдат спрени, тъй като младите растения лесно се повреждат механично или могат да бъдат извадени от почвата чрез небрежно движение.
Кои подправки за картофено пюре го правят кулинарен шедьовър
След като редовете станат видими, трябва внимателно да ги окопаете, ако появата на плевели го изисква. Почвата около младите картофени растения не трябва да се окопава, в противен случай можете да отрежете онези кълнове, които все още не са достигнали повърхността на почвата.
Когато височината на картофите е 20-25 см, се извършва хълмиране, т.е. окончателното формиране на хребети, тъй като по-късно всяко увреждане на корените или столоните ще бъде придружено от значителни загуби на добив. Хълмирането е най-добре да се извършва с широка мотика, като е важно да се уверите, че се образува достатъчно широк хребет, поради което може да се предотврати последващо позеленяване на развиващите се клубени.
Лекар: Яжте картофите само така, за да са най-полезни
Чувствителността на ранните картофи към късни слани изисква специално внимание. Върховете умират при температура - 1,5 - 1,7 градуса. Следователно, когато температурата падне под прага на издръжливост, ранните картофи, като боб, домати и други видове зеленчуци, се повреждат от замръзване. Грудката издържа на охлаждане до -1,4°C, а при определени условия дори до -3°C, но след това се превръща в замръзнала бучка разлагаща се тъкан.
Грудките, лежащи дълбоко в почвата, изглежда понасят дори по-ниски температури, както се вижда от честото покълване на грудки от предишната култура, останали в почвата, дори след тежки безснежни зими. Преди поникване (при спазване на подходящи мерки), ранните картофи в градинските парцели понасят късни слани без щети, тъй като слоят почва предпазва кълновете от охлаждане. Проблемът със защитата от увреждане от замръзване възниква след покълването.
Какво да засадите след картофите, за да получите добра реколта?