Златото изпраща рекордна година, която доведе благородния метал до най-доброто му годишно представяне от 2010 г. насам благодарение на силно търсене от централните банки, геополитическото напрежение и облекчаването на паричната политика от страна на големите световни банки, предаде Ройтерс. Спотовата цена на златото е 2603,69 долара за тройунция тази сутрин. Фючърсите на златото в САЩ се търгуват за 2615,50 долара за тройунция.
"Златото се радваше на силна година през 2024 г. и голяма част от това движение нагоре беше предпоставено от очаквания преход към среда с по-ниски лихвени проценти", заяви Тим Уотърър, главен пазарен анализатор към KCM Trade.
Цената нарасна с над 26 на сто
Още: Промяна и в цената на златото след успеха на Тръмп
Като един от най-добре представящите се активи за 2024 г., цените на благородния метал са нараснали с повече от 26 на сто от началото на годината - най-големият годишен скок от 2010 г. насам, за да завършат на 2790,15 долара за тройунция на 31 октомври.
Сега пазарът очаква нова поредица от катализатори, включително икономически данни от САЩ идната седмица, които биха могли да повлияят на решенията на Управлението за федерален резерв на САЩ за лихвените проценти през 2025 г. и политиката на новоизбрания президент Доналд Тръмп относно митата.
През 2025 г. "перспективите за лихвите в САЩ ще останат основен двигател за цената на златото. Търговската политика на Тръмп ще бъде ключова за оформянето на инфлационната картина, движението на лихвения процент на Фед и на свой ред, цената на златото", допълни Уотърър.
Фед намали основната си лихва през септември, ноември и декември, но на последното си заседание намекна за по-малко намаления на лихвите за 2025 г. Други големи централни банки също заеха предпазлива позиция по отношение на динамиката на основните си лихви за 2025 г.
Още: Златото продължава да поскъпва: Как правилно да инвестираме в него? (СНИМКИ)
"Златото вероятно ще остане подкрепено през 2025 г. от нарастващите геополитически рискове, търговското напрежение и продължаващото търсене от страна на централните банки, което ще компенсира трудностите от по-силния американски долар и по-бавния темп на намаляване (на лихвите) от страна на Фед, заяви Аника Гупта, директор на макроикономическите изследвания в WisdomTree, фонд предлагащ диверсифициран пакет от борсово търгувани продукти (ETP).
Благородният метал се счита за "застраховка" срещу инфлацията и сътресенията, но високите лихви на централните банки намаляват привлекателността на актива.